O brexitu rozhodne volební účast, větší šance je na setrvání v EU | E15.cz

O brexitu rozhodne volební účast, větší šance je na setrvání v EU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S nepřízní počasí musí bojovat voliči v Londýně a na jihovýchodě Anglie během klíčového referenda, které rozhodne o členství Británie v Evropské unii. V ulicích se i dnes objevili aktivisté obou stran, kteří přesvědčují nerozhodné a otálející voliče.

Před řadou volebních místností čekali lidé ve frontách, aby mohli hlasovat. V Londýně však stále musí čelit dešti a bouřkám, které v noci na dnešek zasáhly jihovýchod Anglie. Kvůli přívalům deště byly jihovýchodně od Londýna uzavřeny dvě volební místnosti, byla narušena předměstská doprava a uzavřeno několik stanic metra. Byla také zrušena řada odpoledních vlaků z Londýna do měst jižně od metropole.

Přestože kampaň politiků vyvrcholila už ve středu a podle britských předpisů byla v den referenda vykázána z rozhlasových a televizních vln, nadále probíhá na sociálních sítích i v ulicích. Kampaň Remain (Zůstat) na Facebooku využila k aktivizaci svých stoupenců dnešní citát předsedy Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage, který prohlásil, že jde „především o volební účast a ti změkčilí stoupenci Remain zůstanou doma“.

V ulicích Londýna se odpoledne objevily i stánky přívrženců obou stran, především stoupenců členství v EU. Můžeme rozdávat letáky i v den referenda, stačí, když jsme aspoň 50 metrů od volební místnosti, řekl jeden z aktivistů Remain.

Na významu volební účasti se shodují média i odborníci. Poslední průzkumy ve vyrovnaném souboji ukazují na malý náskok Remain. Podle souhrnu průzkumů, který připravil list Financial Times vede před stoupenci brexitu v poměru 48 ku 46 procenta. Portál Britain Elects zase spočítal průměr anket na 51 ku 49 procentům pro Remain a také sázkové kanceláře potvrzují, že dynamika se zdá být příznivá pro Remain.

Nicméně kolem deseti procent voličů zůstává nerozhodnutých. Stoupenci členství EU se navíc obávají právě nepříznivého počasí v Londýně, který je hlavní baštou Remain. V centru a na severu země je navíc hezky, takže voliče těchto převážně euroskeptických oblastí počasí neodrazuje od hlasování.

Referendu předcházela dlouhá a vyostřená kampaň, která se nevyhnula kontroverzi ani dnes. Šéf kampaně Leave (Odejít) Matthew Elliot rozeslal příznivcům brexitu mail vyzývající je k volební účasti tvrzením, že „Londýn a Skotsko budou volit tak, abychom zůstali v EU, přestože srdce země hlasuje pro odchod“.

„Kampaň Leave končí své akce, jak je začala - snaží se zemi rozdělit, ne sjednotit a obrací regiony, národy a komunity proti sobě,“ reagoval čelný představitel opozičních labouristů Chuka Umunna. Na radnici v Manchesteru pokračují přípravy na páteční oficiální vyhlášení výsledků referenda. Mělo by se tak stát ráno nebo brzy dopoledne, ale v tu chvíli by již mělo být jasné, kdo vyhrál.

Jednotlivé volební oblasti budou zveřejňovat své výsledky během noci a místní média se předhánějí v tipech, která vyhlášení budou klíčová. Prvním podstatným výsledkem bude v pátek v asi 01:30 středoevropského času hlasování ve spíše euroskeptickém městě Sunderland na severovýchodě Anglie. Pokud by zde stoupenci brexitu neměli velký náskok, sotva prý budou moci vyhrát i celostátně.

Předsedkyně volební komise Jenny Watsonová dnes BBC řekla, že přepočítávat bude možné hlasy jen na lokální, ne celostátní úrovni, a ne kvůli těsnému výsledku, ale kvůli případným zádrhelům při sčítání. A pro případ vysoce nepravděpodobné možnosti, že by referendum bylo nerozhodné, tak tím by to skončilo. Je to jen poradní referendum, není právně závazné, tak by nebyl rozhodující hlas, řekla s tím, že na hlasování jsou pozorovatelé ze 40 zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video