Na Mars vyslali svou sondu i Arabové | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Na Mars vyslali svou sondu i Arabové, důkladně prozkoumá atmosféru planety

ČTK, vaj

Z japonského vesmírného střediska Tanegašima úspěšně odstartovala raketa se sondou Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů, která zamíří k Marsu. První arabská meziplanetární mise by se podle plánů měla k sousední planetě dostat v únoru příštího roku.

Původně byl start plánován na 14. července, ale kvůli nepříznivému počasí byl už dvakrát odložen.

Mars nyní zkoumá celkem osm aktivních misí, některé prostřednictvím družic obíhajících kolem planety, jiné přímo na jejím povrchu.

Úkolem sondy Amal o hmotnosti 1,5 tuny, na jejíž přípravu Spojené arabské emiráty vynaložily asi 200 milionů dolarů (přes 4,5 miliardy korun), bude z oběžné dráhy zkoumat atmosféru Marsu a monitorovat klimatické změny. Mise má poprvé v dějinách zachytit atmosféru v různých obdobích roku, který na Marsu trvá téměř 687 pozemských dnů.

První snímky pořízené sondou Solar Orbiter odhalily miniaturní hvězdné erupce, vědci jsou nadšení

K Marsu se v nejbližší době chystají vypravit své aparáty i Spojené státy a Čína. Obě velmoci chtějí na rudé planetě přistát.

Čínská raketa Dlouhý pochod 5, která vynese k Marsu družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem, odstartuje z kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan koncem července nebo začátkem srpna, uvedla minulý týden čínská státní média. Jako nejpravděpodobnější den startu zmiňují 23. červenec.

Prohlédněte si fotogalerii:

Spojené státy hodlají svůj šestikolový rover jménem Perseverance (Vytrvalost) vyslat na Mars mezi 30. červencem a 15. srpnem. Robotické vozítko bude mimo jiné shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety a sbírat vzorky hornin a prachu, které by v budoucnu měly být přepraveny na Zemi k analýze.

Mise zahrnuje také hledání známek možného minulého života na Marsu. Žádné jiné zemi než Spojeným státům se dosud nepodařilo na povrch Marsu dopravit aparát, který by následně řádně fungoval.

Slunce, jak jste ho ještě neviděli. Nový teleskop pořídil ultradetailní záběry
Vědci zjistili, že nejefektivněji skládají křídla škvoři. Může to inspirovat třeba architekty

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!