Protiruské sankce v praxi? Dva koně bez dotací a zablokovaných 200 eur | E15.cz

Protiruské sankce v praxi? Dva koně bez dotací a zablokovaných 200 eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Images Money, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemím Evropské unie se příliš nedaří uplatňovat sankce namířené proti soukromým osobám v Rusku, tvrdí přední evropské deníky. Úřady prý nedokážou blokovat majetek, který má celkem 151 lidí z unijního sankčního seznamu uložen ve státech osmadvacítky. Devět zemí včetně Slovenska ještě nezmrazilo vůbec žádný ruský majetek, dalším státům se podařilo dohledat jen velmi malé sumy, napsal například německý Die Welt.

„Sankce proti soukromým osobám jsou v podstatě neúčinné,“ uvedl Die Welt v titulku. Podle něj novináři zjistili, že se ve Španělsku, na Maltě, ve Finsku, Chorvatsku, Slovinsku, Slovensku, Maďarsku, Irsku a v Litvě protiruské sankce ještě majetku žádné z osob na seznamu Evropské unie nedotkly.

V řadě dalších zemích jsou pak úspěchy úřadů při blokování bankovních účtů a dalšího jmění jen velmi omezené. Například ve Švédsku zatím obstavili jen sumu 200 eur; na Kypru, který si Rusové jako místo podnikání a ukládání majetku obzvláště oblíbili, bylo zmrazeno jen 120 tisíc eur.

Koně Kadyrova nelze prodat

V Německu zatím úřady zakázaly ruským fyzickým osobám a organizacím přístup k sumě 123 343 eur, sankce ale postihly třeba majetek čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Jeho dva tamní dostihoví koně nesmějí získávat peníze z dotací při závodech, ani je nelze prodat. Zákaz se týká i dalších Kadyrovových koní ustájených v Česku.

Diplomaté členských zemí Evropské unie se ve středu shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Na sankčním seznamu EU je nyní zařazeno 151 jednotlivců a 37 subjektů, kromě toho unie zakazuje export určitých technologií do Ruska a omezuje ruský přístup na finanční trhy. Vlastní protiruské sankce vyhlásily i další země světa, včetně USA a Kanady.

Protiruský sankční seznam EU: 151 osob a 37 subjektů
Základní fakta o protiruských sankcích ze strany EU a USA (diplomaté členských zemí EU se dnes shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku):
- Evropská unie a Spojené státy vyhlásily protiruské sankce kvůli situaci na Ukrajině v několika vlnách.
- První vlna sankcí byla reakcí na krvavé události v Kyjevě v únoru loňského roku a na ruskou anexi Krymu loni v březnu.
- Již 6. března nařídil Bílý dům vízové sankce proti osobám a institucím odpovědným za „ohrožení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a podkopání ukrajinských demokratických procesů“. Součástí rozhodnutí bylo kromě vízových omezení i zmrazení jejich majetku, který se nachází na americkém území. Sankce doplnily dřívější vízová omezení, která se vztahovala na ukrajinské činitele zodpovědné za porušování lidských práv. Spojené státy je vyhlásily po krvavých únorových srážkách v centru Kyjeva, které si vyžádaly 100 mrtvých a několik stovek zraněných. Sankce se dotkly kolem 30 osob.

Také EU kvůli březnové ruské anexi ukrajinského Krymu zmrazila majetek a postupně zakázala vstup na své území asi třem desítkám ruských a krymských představitelů.
- Druhou vlnu sankcí vyhlásily USA a EU 28. dubna 2014 kvůli bojům na východě Ukrajiny, které vypukly 6. dubna. Bílý dům ohlásil sankce proti sedmi ruským představitelům a 17 ruským společnostem, patřícím lidem z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina. Evropská unie se rozhodla „černý seznam“ osob, kterých se týkají protiruské sankce, rozšířit o 15 jmen.
- Třetí vlna sankcí byla vyhlášena loni v červenci a v září byla rozšířena. Byla reakcí na ruský přístup k Ukrajině a na červencové zřícení malajsijského Boeingu 777 s 298 lidmi na palubě (nikdo nepřežil). Letoun byl zřejmě sestřelen protiletadlovou raketou; z katastrofy se vzájemně obviňují ukrajinská armáda a proruští povstalci. Evropské sankce zakazují export určitých technologií do Ruska (vojenství, průzkum a těžba ropy), zahrnují embargo na import a export zbraní a souvisejícího materiálu všeho druhu a omezují také například ruský přístup na finanční trhy. Nový soubor sankcí zasáhl i Krym - zakazuje účast členských států na investičních a infrastrukturních projektech na poloostrově a obsahuje seznam zboží vyráběného na Krymu, s nímž evropské firmy nesmějí obchodovat. Americké sankce se dotkly energetiky, obchodu se zbraněmi a bank. O další desítky jmen se také rozšířil unijní sankční seznam.
- Na sankčním seznamu Evropské unie je nyní zařazeno 151 jednotlivců a 37 subjektů. Vlastní protiruské sankce vyhlásily i další země světa.
- Rusko nejprve vyhlásilo loni v březnu kvůli reakci Západu na ruskou anexi Krymu vlastní sankce vůči vybraným Američanům a v srpnu vyhlásilo v reakci na rozšiřování sankcí ze strany EU a USA roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video