Řecko kvůli obavám z migrantů vztyčilo u hranic s Tureckem plot
Řecko na své hranici s Tureckem vztyčilo plot o délce 40 kilometrů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Atény se obávají, že kvůli situaci v Afghánistánu, kde převzalo moc radikální hnutí Tálibán, se zopakuje situace z roku 2015. Do Řecka tehdy přišly statisíce uprchlíků, převážně z válkou sužované Sýrie. Kontroly hranice s Íránem z obav před migrační vlnou z Afghánistánu posiluje i Turecko.
"Nemůžeme pasivně čekat na možný dopad," řekl v pátek ministr pro ochranu občanů Michalis Chrisochoidis při návštěvě hraniční oblasti u řeky Evros, která tvoří přírodní hranici mezi Řeckem a Tureckem. "Naše hranice zůstanou neporušitelné," dodal.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při pátečním telefonátu s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem uvedl, že prudký nárůst počtu afghánských migrantů by znamenal "vážný problém pro všechny". Evropská unie by měla pomoci Afgháncům v jejich vlasti a sousedních zemích, aby zabránila nové migrační vlně, myslí si turecký prezident. "Pokud se neučiní opatření v Afghánistánu a Íránu, nové migrační vlně se nevyhneme," řekl.
Greece says it has completed construction of a border wall extension to deter asylum seekers from entering after the Taliban seized control of Afghanistan.
— AJ+ (@ajplus) August 20, 2021
The nearly 25-mile fence borders Turkey, where nearly a million refugees crossed into Greece after fleeing war in 2015. pic.twitter.com/f2SyYSNZV9
Řada Afghánců se kvůli rychlému převzetí moci islamistickým hnutím Tálibán obává o život a snaží se ze země dostat jakýmkoli způsobem. Krize podle Chrisochoidise vytvořila nové "možnosti přílivu migrantů" do Evropy.
Během migrační krize v roce 2015 přišel z Blízkého východu kvůli válce a chudobě do Evropské unie přes Turecko více než milion běženců. Z těch, kteří během migrační krize dorazili do Řecka, jich mnoho putovalo dále na sever po celé Evropě, ale asi 60.000 jich v zemi zůstalo. Atény nyní tvrdí, že Afghánce, kteří se do země dostanou nelegální cestou, mohou vracet zpět.
V loňském roce Atény dočasně zablokovaly nové žádosti o azyl poté, co Erdogan prohlásil, že Turecko "otevřelo dveře" migrantům k cestě do EU. Řecko dlouhodobě tvrdí, že Turecko neplní dohodu s Evropskou unií, ve které se zavázalo zadržovat utečence na svém území. Turecko má na svém území až čtyři miliony migrantů, z nichž několik stovek tisíc pochází z Afghánistánu.
Podle agentury AFP turecké úřady zřejmě urychlily stavbu zdi na hranici s Íránem a posílily tam hlídky. Migrantům se však daří překážky překonávat.