Saúdská Arábie upraví svůj plán reforem. Vytyčila si až příliš ambiciózní cíle | E15.cz

Saúdská Arábie upraví svůj plán reforem. Vytyčila si až příliš ambiciózní cíle

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Saúdská Arábie přepracuje svůj hlavní reformní plán, který byl s velkou mediální podporou zahájen asi před rokem. Z přepracovaného plánu země odstraní některé oblasti, kterých se změny měly týkat, a prodlouží časový plán pro dosažení cílů. Tento krok naznačuje, že Rijád si uvědomil, že některé cíle Národního plánu transformace jsou příliš ambiciózní. Podrobnosti změn budou známy nejdříve na konci října, kdy mají úředníci oficiálně představit závěrečný návrh.

Informace přinesly Financial Times. Ty s odvoláním na neveřejné dokumenty napsaly, že vláda pracuje na změně plánu již od července. NTP je hlavní součástí snahy korunního prince Muhammada bin Salmána Saúda zreorganizovat ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Nový plán se nazývá NTP 2.0 a změní některé současné body, zatímco nové přidá. Uskutečnění některých cílů pak bude prodlouženo až do roku 2030, současný plán počítal se zavedením plánů do roku 2020.

Reformy, které byly součástí NTP, se přesunou do jiných programů. Hlavní body původního plánu zahrnují privatizaci státního majetku, vytvoření 1,2 milionu pracovních míst v soukromém sektoru a snížení míry nezaměstnanosti do roku 2020 na devět procent z nynějších 11,6 procenta.

Částečná privatizace státní ropné společnosti Saudi Aramco není součástí NTP, je však důležitá pro celkové plány prince Muhammada. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by přepracování NTP ovlivnilo primární nabídku pěti procent akcií firmy Aramco plánovanou na příští rok. Širší privatizační program a další plány, jako je poskytnutí dostupnějšího bydlení a reforma finančního sektoru, nebudou součástí NTP a budou se jimi zabývat různá ministerstva.

"Zjistilo se, že mnoho z těch cílů bylo příliš násilných a možná mají až příliš velký dopad na ekonomiku," řekl FT vládní poradce. Konzultant spolupracující se saúdskou vládou uvedl, že přepracování původních návrhů je nevyhnutelné, protože těžkopádná státní byrokracie není schopna splnit cíle, které jsou na delší dobu než na tři roky.

Poradci se obávají, že revize by mohla vyvolat zmatek mezi investory, kteří jsou už nervózní ze zpomalení hospodářského růstu. Bankéři se také obávají, že reformy se příliš zaměřují na opatření k růstu příjmů, jako je zvýšení daní a snížení podpor, a méně už na podporu růstu.

Přepracovaný plán se zaměří na byrokratické reformy, jako je zlepšení produktivity státních zaměstnanců a zvýšení transparentnosti. Mezi cíle plánu patří také zvýšení zaměstnanosti žen a podpora malých a středních podniků.

Původní NTP byl spuštěn v červnu 2016. Dohlíží na něj rada pro hospodářské a rozvojové záležitostí prince Muhammada.

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že tempo růstu ekonomiky Saúdské Arábie letos zpomalí až na 0,1 procenta z 1,7 procenta loni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video