Severní Korea odmítla ruské vakcíny. Itálie by mohla snížit volební věk

Severní Korea údajně odmítla ruské vakcíny proti koronaviru. Na snímku severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Severní Korea údajně odmítla ruské vakcíny proti koronaviru. Na snímku severokorejský diktátor Kim Čong-un. Zdroj: Reuters

Spotřeba solární a větrné energie loni vyrostla rekordním tempem.
Naopak poptávka po ropě zaznamenala nejstrmější meziroční propad za posledních 75 let. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti BP.
3
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Itálie chce upravit volební zákon

Italský senát ve čtvrtek podpořil snížení volebního věku pro volby do horní komory italského parlamentu z 25 na 18 let. Zákon ještě musí potvrdit celonárodní referendum, které by mohlo být vypsáno v následujících třech měsících. Pokud by opravdu prošel, mohly by v italských senátních volbách nově hlasovat až čtyři miliony mladých lidí. Tuto možnost prosazuje zejména levicově-populistické Hnutí pěti hvězd. Italové, kterým je mezi 18 a 25 lety, momentálně mohou hlasovat pouze ve volbách do dolní komory parlamentu. Další volby čekají Itálii v roce 2023.   

Kim Čong-un odmítá pomoc od Ruska

Rusko podle svého ministra zahraničí Sergeje Lavrova opakovaně nabídlo vakcíny proti nemoci covid-19 Severní Koreji. „Ne každý si může dovolit přísné, vše postihující restrikce,“ řekl Lavrov. Vůdce KLDR Kim Čong-un prý nicméně nabídku odmítl. Severní Korea už dříve nepřijala očkovací preparáty ani od západních států a místo toho nadále spoléhá na neprodyšné uzavření hranic. Asijská země se na základě mnoha zdrojů aktuálně potýká nejen s koronavirem, ale též s těžkou ekonomickou krizí a nedostatkem potravin. Přesný rozsah škod se může odhalit v příštích měsících, píše BBC.

Z trhů a burz 

Akciové burzy padaly i kvůli mutaci delta

Investory na obou stranách Atlantského oceánu znovu děsí šíření koronavirové mutace delta. Trhy ovlivnil také nečekaný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nebo včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky držet inflaci v eurozóně na dvou procentech, což analytici vnímají jako pokračování uvolněné měnové politiky. Americké i evropské akcie ve čtvrtek prudce oslabily. Index Dow Jones odepsal 0,76 procenta, S&P 500 klesl o 0,85 procenta. Nasdaq Composite se snížil o 0,72 procenta. Panevropský STOXX Europe 600 ztratil 1,72 procenta. Britský FTSE 100 se propadl o 1,68 procenta. Ve výrazné ztrátě zakončil též německý DAX (−1,73 procenta) a francouzský CAC 40 (−2,01 procenta).   

Poptávka po ropě loni klesla nejvíce od roku 1945

Globální poptávka po ropě za loňský rok spadla o 9,7 procenta. Jedná se o největší meziroční propad za posledních 75 let. Naopak spotřeba větrné a solární energie vyrostla rekordním tempem. Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy, kterou včera zveřejnila britská energetická společnost BP. Report zároveň odhalil, že díky vládním restrikcím proti šíření koronaviru se v roce 2020 snížila celosvětová uhlíková stopa o šest procent, nejvíce od roku 1945. „Pokud však chtějí vlády zpomalit globální oteplování planety, musely by v podobném snižování pokračovat i v následujících třiceti letech,“ uvádí BP. Podle firmy bude do budoucna velkou výzvou dosáhnout stejných čísel bez drastického zavírání ekonomiky.       

Tweet dne

„14,5 procenta emisí skleníkových plynů vytvářejí hospodářská zvířata. Zejména z velkých farem. Na jeden kilogram hovězího masa je potřeba 15 tisíc litrů vody. Hovořím o tom ve videu níže.“ 

Ve Španělsku vyvolal obrovské pobouření tento příspěvek, který zveřejnil na sociálních sítích španělský ministr pro záležitosti spotřebitelů Alberto Garzón. Politik v něm vyzval Španěly, aby omezili konzumaci masa, protože jeho produkce škodí životnímu prostředí. Farmářů a milovníků hovězího se vzápětí zastal například tamní ministr zemědělství Luis Planas. Garzónův komentář podrobil kritice i španělský premiér Pedro Sánchez. 

Španělé ročně zkonzumují asi padesát kilogramů masa na osobu. Loni jeho spotřeba stoupla o 10,5 procenta. Masový průmysl v zemi vytváří 2,5 milionu pracovních míst a export této komodity Španělsku ročně vynáší téměř devět miliard eur.  

Stane se dnes

  • Ve slovinské Lublani se sejdou premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Budou projednávat mimo jiné plány na maďarské předsednictví V4. Hovořit budou i s ministerským předsedou Slovinska, které od července předsedá Radě Evropské unie.  
  • V italských Benátkách začíná dvoudenní schůzka ministrů hospodářství skupiny G20, tedy dvaceti největších ekonomik světa.
  • Na východním pobřeží USA dnes hrozí záplavy v souvislosti s tropickou bouří Elsa. 
  • Dozorčí rada německé automobilky Volkswagen projedná prodloužení smlouvy generálního ředitele firmy Herberta Diesse. Kontrakt mu má vypršet v dubnu 2023 a možná bude o dva roky prodloužen.
  • Moskevský soud se bude zabývat odvoláním proti pokutě ve výši dvanáct milionů dolarů, přes 262 milionů korun, kterou antimonopolní úřad v Rusku vyměřil americké technologické společnosti Apple.