Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení

ČTK

Slovensko připravuje jedno z největších zvýšení minimální mzdy za poslední roky, a to o více než deset procent. Počítá s tím ministerstvo sociálních věcí, definitivně o tom rozhodne vláda. Zástupci odborů a zaměstnavatelů se dříve v tomto týdnu na úpravě nejnižšího výdělku nedohodli.

Ministerstvo sociálních věcí navrhlo nárůst minimální mzdy od ledna příštího roku na 480 eur (12 540 korun) z letošních 435 eur (11 360 korun), tedy o 10,3 procenta. Už dříve se pro výrazný růst minimální mzdy vyslovil premiér Robert Fico, podle něhož by nejnižší výdělek pracovníků v zemi pod Tatrami měl v roce 2019 přesáhnout hranici 500 eur (13 060 korun).

Minimální mzdu pobírá na Slovensku jen zlomek zaměstnanců, její zvyšování má ale podle některých politiků obecně podpořit nárůst výdělků pracovníků v době ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly. Mzdy na Slovensku jsou mnohem nižší než ve vyspělých zemích západní Evropy.

Ministryně Marksová se pokusí přesvědčit lidovce, aby souhlasili se zvýšením minimální mzdy

Podnikatelská aliance Slovenska spočítala, že na zvýšení minimální mzdy vydělají na daních a povinných odvodech stát a systém veřejného zdravotního a sociálního pojištění více, než stoupne čistý výdělek pracovníka s minimální mzdou. Aliance také vybídla vládu, aby se postarala o zvýšení čistého příjmu zaměstnanců formou snížení daní a povinných odvodů.

Minimální mzda na Slovensku je v současnosti vyšší než v České republice, kde činí 11 000 korun a v příštím roce by podle návrhu ministerstva práce mohla stoupnout na 12 200 korun.

Průměrná hrubá mzda na Slovensku je naopak nižší než v Česku. V prvním letošním čtvrtletí dosáhla 897 eur (23 430 korun), v ČR průměrný výdělek vzrostl na 27 889 korun.

Minimální mzda se zvýší. Je to návrat k "důstojným poměrům", tvrdí sociální demokraté
Sobotka chce o zvýšení minimální mzdy rozhodnout do poloviny srpna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!