Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení | E15.cz

Slováci mají vyšší minimální mzdu než Češi. Chystají další zvýšení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovensko připravuje jedno z největších zvýšení minimální mzdy za poslední roky, a to o více než deset procent. Počítá s tím ministerstvo sociálních věcí, definitivně o tom rozhodne vláda. Zástupci odborů a zaměstnavatelů se dříve v tomto týdnu na úpravě nejnižšího výdělku nedohodli.

Ministerstvo sociálních věcí navrhlo nárůst minimální mzdy od ledna příštího roku na 480 eur (12 540 korun) z letošních 435 eur (11 360 korun), tedy o 10,3 procenta. Už dříve se pro výrazný růst minimální mzdy vyslovil premiér Robert Fico, podle něhož by nejnižší výdělek pracovníků v zemi pod Tatrami měl v roce 2019 přesáhnout hranici 500 eur (13 060 korun).

Minimální mzdu pobírá na Slovensku jen zlomek zaměstnanců, její zvyšování má ale podle některých politiků obecně podpořit nárůst výdělků pracovníků v době ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly. Mzdy na Slovensku jsou mnohem nižší než ve vyspělých zemích západní Evropy.

Podnikatelská aliance Slovenska spočítala, že na zvýšení minimální mzdy vydělají na daních a povinných odvodech stát a systém veřejného zdravotního a sociálního pojištění více, než stoupne čistý výdělek pracovníka s minimální mzdou. Aliance také vybídla vládu, aby se postarala o zvýšení čistého příjmu zaměstnanců formou snížení daní a povinných odvodů.

Minimální mzda na Slovensku je v současnosti vyšší než v České republice, kde činí 11 000 korun a v příštím roce by podle návrhu ministerstva práce mohla stoupnout na 12 200 korun.

Průměrná hrubá mzda na Slovensku je naopak nižší než v Česku. V prvním letošním čtvrtletí dosáhla 897 eur (23 430 korun), v ČR průměrný výdělek vzrostl na 27 889 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video