Pellegrini a jeho vláda živoří. Slovenská koalice čelí nestabilitě | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Slovenská vládní koalice živoří. Je závislá na nezařazených poslancích

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Slovenský sociálnědemokratický premiér Peter Pellegrini sice přežil hlasování o nedůvěře, slovenská vládní koalice však už formálně nemá v parlamentu většinu. Strana Most-Híd se totiž potýká s problémy a odchody. Vláda je tak závislá na přízni nezařazených poslanců.

Včerejší pokus opozice o odvolání Pellegriniho ztroskotal, když mu nedůvěru vyjádřilo 62 ze 131 přítomných poslanců, potřeba přitom bylo 76 hlasů. Koalice přitom v současnosti formálně disponuje už jen 74 hlasy poté, co se ztenčil poslanecký klub Mostu-Híd.

„Poslanecký klub i politická strana bohužel přestaly být platformou, v které jsem dokázala plnohodnotně prosazovat hodnoty, na kterých mně záleží,“ uvedla ve svém stanovisku poslankyně Katarína Cséfalvayová, která se v pondělí stala zatím poslední odchozí. Už dříve z partaje Bély Bugára či jejího klubu odešli někdejší ministr obrany Martin Fedor a exministr životního prostředí József Nagy. 

Slovenské opozici se nepodařilo odvolat premiéra Pellegriniho

K napjaté atmosféře ve straně přispívá fakt, že by se nyní podle průzkumů nedostala do parlamentu. Aktuální šetření agentury AKO jí přičítá 3,9 procenta. Volby se přitom mají konat za necelý půlrok. Favoritem zůstává se zhruba pětinou hlasů Smer.

Na druhém místě je s patnácti procenty Progresivní Slovensko, za které kandidovala v prezidentských volbách Zuzana Čaputová. Třetí je radikální strana Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko s jedenácti procenty. Solidně si stojí Svoboda a solidarita a uskupení Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

Slovenská sněmovna po zmatcích při hlasování odmítla změnu ústavy

Opozice se snaží Smer spojit s kauzou zavražděného novináře Jána Kuciaka a osobou podnikatele Mariana Kočnera, jenž je ze zločinu obviněn. Odborníci ale upozorňují, že voličské jádro sociální demokracie zůstává loajální. Její volební úspěch patrně bude záviset i na tom, jaká jména se objeví na kandidátce.

Spekuluje se o tom, že volební jedničkou bude nejspíš Pellegrini, na listině se však objeví i jméno lídra partaje a expremiéra Roberta Fica. Ožehavou by mohla být zejména přítomnost exministra vnitra Roberta Kaliňáka a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Jak vysoké jsou mzdy a zdanění práce na Slovensku?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!