Slovensku hrozí pat a nové volby. Kotleba skončí druhý, odhadují průzkumy

Marián Kotleba

Marián Kotleba Zdroj: profimedia.cz

Andrej Kiska a jeho strana Za ľudí
Slovenský exprezident Andrej Kiska
Igor Matovič
4
Fotogalerie

Do hlasování o složení slovenského parlamentu zbývá padesát dní. Kdyby ústavní soud země nepozastavil platnost zákona o prodloužení moratoria na zveřejňování předvolebních průzkumů, voliči už by se do konce února nedozvěděli, jak si strany stojí. Situace na politické scéně je přitom napínavá. Šetřením veřejného mínění sice vévodí vládní Smer-SD, mezi dalšími uskupeními jsou ale malé rozdíly. Zemi hrozí politický pat a opakování hlasování či úřednická vláda.

Výsledky sociální demokracie jsou v posledních měsících poměrně stabilní. Podle aktuálního průzkumu agentury Median by ji volilo 22,5 procenta Slováků. Smer tak patrně navzdory různým kauzám a bouřím v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v hlasování opět zvítězí.

Politolog Grigorij Mesežnikov si jeho setrvalý úspěch vysvětluje především neexistencí levicové alternativy. „Nemusí soutěžit s jinými levicovými stranami o voliče, pouze útočí na své oponenty, liberály, konzervativce či křesťanské demokraty,“ řekl agentuře SITA.

Na druhém místě je velmi těsně extremistická strana Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko bývalého župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby s 11,5 procenta.

Danica Mikovčáková: Kotlebova poslankyně složila mandát >>>

S jedenácti procenty následuje uskupení exprezidenta Andreje Kisky Za lidi a poté s 9,5 procenta Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče.

Progresivní Slovensko, které nominovalo současnou prezidentku Zuzanu Čaputovou, a jeho partner Spolu mají 7,5 procenta. Do Národní rady by se ještě dostala Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), Sme rodina a Slovenská národní strana (SNS).

Vládní národovci jsou přitom v ohrožení, pohybují se těsně nad pětiprocentní hranicí.

Další strana současné koalice Most-Híd je na tom ještě hůř. V těžké pozici je tak maďarská menšina, které hrozí, že obě strany hájící její zájmy skončí před branou Národní rady.

Smer tak každopádně může přijít o oba koaliční partnery a těžko bude hledat jiné. Premiér a volební jednička strany Peter Pellegrini vylučuje partnerství s Kotlebou, analytik agentury Polis Ján Baránek však upozorňuje na teoretickou možnost, že by o sestavování vlády rozhodoval expremiér a předseda partaje Robert Fico. „Od něj jednoznačné vyloučení spolupráce nezaznělo,“ podotkl.

Podle něj navíc v případě Kotlebovců hrozí fenomén „skrytého voliče“, který se stydí svou preferenci sociologům přiznat. Extremisté tak nakonec mohou mít o několik procent hlasů více.

Část voličů zřejmě získají právě na úkor SNS, jelikož mají výhodu opoziční strany, a navíc si pěstují obraz mediálního otloukánka. Kotlebovi k tomu podle Baránka nechybí odvaha zvedat dlouho neřešené problémy, například otázku romských osad. „Nenabízí sice řešení, ale voličům to stačí,“ podotýká.

Pokud se preference významně nezmění, není příliš reálná ani vláda opoziční koalice.

Mezi jednotlivými stranami existuje řada rozdílů, a především bude hrát roli vzájemná animozita jednotlivých lídrů. „Vydržela by podle mě tak půl roku,“ uzavírá analytik.