Švýcaři už nebudou nejbohatší, za čtyři roky je předeženou obyvatelé Hongkongu, tvrdí studie | e15.cz

Švýcaři už nebudou nejbohatší, za čtyři roky je předeženou obyvatelé Hongkongu, tvrdí studie

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Švýcaři jsou po dlouhá desetiletí považováni za nejbohatší občany světa. Kolem roku 2020 by se však tato „tradice“ měla zlomit, předstihnou je obyvatelé Hongkongu.

Tvrdí to analýza společnosti Verdict Financial, která zkoumala 69 světových trhů a rozložení prostředků na nich. Průměrný Švýcar má podle analýzy k dispozici přes 186 tisíc dolarů v likvidním majetku. Následují Spojené státy a právě Hongkong.

„Předpokládáme, že objem volných prostředků obyvatel Hongkongu v letech 2016-2020 poroste v průměru o sedm procent ročně,“ tvrdí analytik správy majetku Bartosz Golba. Podle něj právě tento silný vývoj katapultuje obyvatele čínského města na vrchol žebříčku.

Rostoucí význam Hongkongu prý není překvapením. Tamní trh je prý z hlediska správy majetku nejvhodnějším na světě nejen díky příhodné poloze pro správu investic napříč asijským i pacifickým regionem, ale také kvůli vhodnému makroekonomickému vývoji a stabilní inflaci. „I když započteme inflaci, žádný jiný region na světě nenabídne takové zhodnocení prostředků, jako právě Hongkong,“ dodává Golba.

Bývalé Britské teritorium je zajímavé i díky lokálním zvyklostem – drtivá většina tamních investorů preferuje hotovost, krátkodobé investice či depozitní produkty. Takřka 85 procent prostředků detailových investorů je uloženo v bankách. Na západních trzích tento podíl dosahuje necelých 62 procent. „To dává tamním investorům i správcům jejich majetku silnou ochranu před výkyvy na akciových trzích a zároveň zajišťuje dostatečnou flexibilitu pro využití rychlých investičních příležitostí,“ vysvětluje dál Golba.

Verdict Financial zkoumal kromě pozice Hongkongu také obecné rozložení světového bohatství. Nerovnost v jeho distribuci je prý patrnější na menších okrajových trzích světa, kde jedno procento populace může držet až 83 procent volných prostředků.

 

Například Indie, která je momentálně z pohledu objemu soukromého majetku na desáté pozici, se do roku 2020 propracuje na šestou příčku. Indičtí milionáří v té době budou majetnější než jejich „kolegové“ v Austrálii. Na druhou stranu se však průměrná výše individuálních úspor v zemi stále nepřehoupne přes pouhé dva tisíce dolarů.

Podle analýzy sice dojde ke změnám v žebříčcích, z hlediska celkového objemu volných prostředků ale zůstane největším trhem na světě ten americký. „Takřka dvě třetiny Američanů lze považovat za afluentní. Vzhledem k tomu, že jen dvě procenta populace jsou milionáři, to z USA činí stále velmi zajímavý trh pro privátní bankovnictví a správu majetku,“ tvrdí studie.

Další data ze studie:

- Hodnota prostředků světové afluentní klientely přesahuje 84 trilionů dolarů. Do roku 2020 vzroste na 110 trilionů

- Na světě žije 350 milionů lidí, které lze považovat za vysoce afluentní

- Nejbohatší budou navyšovat svůj majetek nejrychleji 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video