Trumpova daňová revoluce nabírá reálnou podobu | E15.cz

Trumpova daňová revoluce nabírá reálnou podobu

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Snížení korporátních daní z 35 na 15 procent, ale také zavedení nové daně ve výši až 10 procent ze zisku offshorových firem. Takový daňový plán má prezident Donald Trump, se kterým chce přilákat společnosti zpátky do USA.

Kandidát na amerického ministra financí Steven Mnuchin potvrdil, že jeho cílem je naplnění předvolebních slibů Donalda Trumpa ohledně snížení daní. „Budeme osekávat daň z právnických osob z 35 na 15 procent, což přinese obrovské množství pracovních míst zpátky do Spojených států,“ uvedl.

Ekonomové snížení daní vítají, na druhé straně ale varují před růstem zadlužení. „Otázkou je, zda se najdou dostatečné škrty na straně výdajů, nebo nižší daně povedou k vyššímu dluhu. V druhém případě by hodnocení daňových škrtů bylo negativní,“ podotýká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Kromě samotného snížení sazby daně z příjmu by si také společnosti mohly zahrnout do nákladů vše od kancelářských židlí po software. „Tento návrh dramaticky zvyšuje atraktivitu investic, jelikož umožňuje poměrně štědré odpisy,“ uvedl Steve Rosenthal z think tanku Tax Policy Center pro Financial Times.

Uvažuje se ale také o tom, že dojde k omezení možnosti snižování daňové povinnosti prostřednictvím úrokových nákladů. Důvodem je, že současný systém vede k nadměrnému zadlužování a nezdravému riskování.

Trump také ohlásil zavedení 10procentní daně na příjmy ze všech offshore společností. Myšlenka je založená na tom, že se firmy buď vrátí „domů“ nebo zaplatí tranzitní daň.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte zde >>>

Republikánská strana požaduje ale zmírnění této daně, která by dosahovala 8,75 procenta u hotovosti a 3,5 procenta u zisku z investic, jež se nalily do konkrétních aktiv. Tuto daň ale ekonomové kritizují a poukazují na kreativitu společností, které si nejspíše najdou cestu, jak tuto daň obcházet.

Úřednici Republikánské strany společně s týmem Donalda Trumpa v současnosti intenzivně pracují na tom, aby své myšlenky sladili do konkrétních legislativních návrhů. Jednání ale jsou složitá a konkrétní návrhy opatření se neočekávají dříve než počátkem roku 2017.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video