Umlčení Trumpa Twitteru prospělo. Jeho akciím se daří nad očekávání | e15.cz

Umlčení Trumpa Twitteru prospělo. Akciím firmy se v roce 2021 daří nad očekávání

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akcie Twitteru se v letošním roce těší mimořádnému zájmu investorů. Cenné papíry americké technologické společnosti od začátku ledna vyletěly nahoru o 33 procent. V minulém týdnu dokonce dosáhly na nejvyšší hodnotu od roku 2013, kdy provozovatel populární sociální sítě poprvé vstoupil na burzu. V současné době se obchodují přes 72 dolarů za akcii. Zatím se tak nenaplňují temné předpovědi expertů, kteří ještě před několika týdny tvrdili, že firma doplatí na trvalé zablokování účtu amerického exprezidenta Donalda Trumpa.

Twitteru v poslední době zjevně pomohly agresivnější zásahy do sdíleného obsahu. Společnost se snaží více než kdykoli předtím potírat dezinformace a konspirační teorie. Investoři uvítali také celkové zlepšení fungování služby, díky kterému se sociální síť vrátila k stabilnímu růstu počtu aktivních uživatelů, napsala agentura Bloomberg

Akcie firmy letos překonávají své hlavní konkurenty jako je Pinterest nebo Snap, provozovatel Snapchatu, a dokonce i Facebook. Společnost Marka Zuckerberga přitom měla nad Twitterem dlouhá léta navrch. Letos se nicméně trend otočil – zatímco Twitter roste, akcie Facebooku od začátku roku klesly o 4,3 procenta. 

„Podle mého názoru se Twitter svezl především na takzvané Fear of missing out vlně, kdy investoři preferovali technologický sektor spojený především s pěticí technologických gigantů,“ říká soukromý investiční poradce Tomáš Geissler. Zároveň připomíná, že korporace nedávno oznámila velmi dobré hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku. Její čtvrtletní tržby meziročně stouply o 28 procent na 1,29 miliardy dolarů, asi 27,5 miliardy korun.

Zda ovšem budou akcie Twitteru v jízdě vzhůru i nadále pokračovat, je podle odborníků značně nejisté. „Twitter v tomto roce varoval před růstem nákladů až o 25 procent a navýšením počtu zaměstnanců přes dvacet procent. Další komplikací může být chystaná regulace technologických obrů v Evropě,“ vypočítává rizika Geissler. 

S tím souhlasí také analytici Bloombergu. Z 41 oslovených expertů jich investici do cenných papírů Twitteru doporučila méně než čtvrtina. „Na současné cenové hladině bych nákup rovněž spíše nedoporučoval, o koupi bych uvažoval jedině, kdyby cena spadla na padesát dolarů za akcii,“ potvrzuje Geissler. „K současným úrovním ocenění akcií firmy bych byl opatrný,“ přidává se Jan Šafránek, akciový analytik České spořitelny.  

Twitter se v lednu odhodlal k jednomu z nejodvážnějších kroků ve své historii. Trvale zablokoval účet tehdy ještě úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem bylo Trumpovo šíření nepodložených výroků o tom, že loňské americké volby byly zmanipulované. To podle mnohých přispělo k útoku radikálních prezidentových příznivců na budovu Kongresu Spojených států z 6. ledna. 

Zablokování prezidenta ale vyneslo Twitteru kritiku ze strany několika evropských státníků a vyvolalo diskuzi o tom, zda má soukromá společnost právo omezovat svobodu projevu. Byl to navíc právě Trump, kdo používání sociální sítě mimořádně zpopularizoval. Twitter se tak vystavil riziku, že na sebe přivolá hněv Trumpových podporovatelů. Bývalý lídr USA měl na platformě 88 milionů sledujících a 74 milionů Američanů pro něj hlasovalo ve volbách. 

Rozhodnutí sociálních sítí umlčet Trumpa nadobro v neděli kritizoval také šéf Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates. Podle něj to přispívá k ještě většímu rozdělení amerického obyvatelstva. „Nechceme mít sociální síť jen pro jednu stranu. Chceme společnou základnu pro výměnu názorů a myšlenek,“ uvedl Gates.

S udělením doživotního zákazu Gates nesouhlasí, ačkoli Trumpovy řeči zpochybňující regulérnost voleb považuje za škodlivé. Jak se ale zdá, minimálně z ekonomického hlediska se radikální řešení Twitteru prozatím vyplácí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video