Válka v Sýrii má novou frontu. Turecká armáda bombardovala cíle na severu země | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Válka v Sýrii má novou frontu. Turecká armáda bombardovala cíle na severu země

ČTK

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, zahájila pozemní operaci. Řekl to prezident Recep Tayyip Erdogan. Premiér Binali Yildrim pak oznámil, že oblast začalo bombardovat turecké letectvo. Moskva přijala informace o turecké vojenské operaci nazvané Olivová ratolest s obavami, ruská diplomacie vyzvala obě strany ke zdrženlivosti. Podle kurdských milic zahynulo při náletech šest civilistů a tři bojovníci.

Postup Ankary tak v syrské občanské válce otevřel novou frontu a zdůraznil rozpory mezi Tureckem a Spojenými státy - členy Severoatlantické aliance. Arabsko-kurdské milice varovaly, že operace posílí teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Pozice Moskvy ohledně vyřešení syrské krize je neměnná a je založena na zachování syrské územní integrity a respektování svrchovanosti země, uvedla ruská diplomacie. K dění v oblasti se vyjádřil i Franc Klincevič, první místopředseda branného výboru ruské Rady federace, tedy horní parlamentní komory. Moskva bude podle něj v OSN požadovat, aby Turecko akci zastavilo.

"Není to jen Sýrie, kdo bude požadovat zastavení té operace. Rusko její požadavek podpoří a poskytne Sýrii diplomatickou pomoc," řekl Klincevič agentuře RIA Novosti. Ruské ministerstvo obrany rovněž oznámilo, že z oblasti Afrínu, který se stal terčem vojenského zásahu, stáhlo své vojenské pozorovatele.

Spojené státy si v Sýrii ponechají vojáky, nechtějí podpořit Asada a Írán

Současná ofenziva začala v pátek, kdy Turecko ze svého území zahájilo ostřelování Afrínu. V ostřelování armáda pokračovala v sobotu ráno a následně oznámila, že zasáhla pozice kurdské Strany demokratické unie (PYD), její ozbrojené složky YPG a Strany kurdských pracujících (PKK).

Podle mluvčího milic YPG v oblasti zasáhly turecké letouny město Afrín a několik dalších vesnic. Zahynulo šest civilistů a tři bojovníci, uvedl mluvčí Birusk Hasaka. Dalších 13 civilistů utrpělo zranění. Kurdské milice postup Ankary označily za "agresivní válku proti našim lidem v Afrínu". Terčem náletů se podle nich staly čtvrtě, kde žijí civilisté.

Turecko operaci brání s tím, že letectvo zasáhlo 95 procent cílů a že terčem útoků byly jen teroristé. Jak uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, Ankara o vývoji v Afrínu informovala veškeré hráče zapojené do dění v Sýrii. Syrské vládě pak zaslala písemné prohlášení. Turecko podle ministra očekává, že jeho spojenci nebudou podporovat teroristické organizace.

Izraelcům zachraňují životy plynové masky od firmy, která je dodávala již nacistům

Syrská vláda se nicméně proti tomuto prohlášení ohradila s tím, že je Ankara o vojenské operaci neinformovala. Syrské ministerstvo zahraničí Turecko za zahájení vojenské akce v Afrínu odsoudilo. Diplomacie nazvala operaci agresí a uvedla, že Afrín je "nedílnou součástí Sýrie"

V reakci na dění v Afrínu vyzvala ve společném prohlášení skupina prominentních akademiků lídry Ruska, Spojených států a Íránu, aby Turecku v útocích na YPG zabránili. Tureckou ofenzivu v Afrínu akademici označili za "evidentní projev agrese v regionu, kde je mír a jehož řízení je v souladu s demokratickými principy".

Spojené státy mají morální povinnost postavit se za kurdský lid, který výrazně pomohl v boji proti IS, pokračovali akademici. Prohlášení podepsal například politický aktivista a spisovatel Noam Chomsky.

Do Turecka je třeba jezdit, vzpírá se Evropskému parlamentu europoslankyně Šojdrová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!