Víra působí podobně jako drogy či sex, zjistili výzkumníci | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Víra působí podobně jako drogy či sex, zjistili výzkumníci

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Náboženské či spirituální prožitky aktivují tytéž oblasti mozku jako láska, sex, hazard, hudba – nebo také drogy. Vědci k tomu došli při pokusu s hluboce věřícími mormony. 

Výzkumníci z University of Utah provedli neobvyklý pokus. Devatenáct silně věřících dobrovolníků mormonů nechali modlit a pozorovat filmy s náboženskou tematikou. Pomocí magnetické rezonance jim při tom skenovali mozek. Analýza snímků potvrdila, že se při spirituálním prožitku aktivují mozkové procesy „velmi podobným způsobem, jako by si vzali nějakou drogu nebo poslouchali oblíbenou hudbu“.

„Teprve zjišťujeme, jak vlastně mozek funguje a podílí se na náboženských či jinak spirituálních projevech,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Jeff Anderson. Podle něj nebylo cílem „najít v hlavě věřících Boha“ nebo jejich víru jakkoliv zesměšnit. „Ať už věříte, či nikoli, nemůžete popřít, že víra formovala člověka po desítky tisíc let, a je tedy pochopitelné, že se její vliv snažíme pochopit i díky technologickému pokroku,“ dodal.

Vědci zjistili, že rorýsi vydrží ve vzduchu i deset měsíců

Podle vědců je logické, že se aktivovaly právě zmíněné regiony spojované s příjemným prožitkem, dobrou náladou a odměnou, protože víra v dobro by tyto pocity měla vyvolávat. Souběžně s tím se však projevily další fyziologické změny, přesněji zrychlení tepu a pocení. Současně se aktivovaly další oblasti mozku související s morálními hodnotami, rozhodováním a soustředěním.

Mohlo by to ukazovat na biologickou vazbu víry a rozhodovacího procesu s morálkou. Vědci nicméně zdůraznili, že se jejich pokus uskutečnil na velmi nepočetném vzorku populace, a že tedy z těchto prvotních zjištění nelze vyvozovat obecnější závěry.

Čína se potýká s radikálním islámem, zabavila už miliony pasů
Absolvent Oxfordu: Profesor nemá monopol na vědění. Vzdělání je terén, který musí člověk prozkoumat a zmapovat sám
Komentář Martina Čabana: Poslední volby ČSSD
Jak se mění obrazy války? Připomeňte si, jak vypadal konflikt v bývalé Jugoslávii
OBRAZEM: Andílci show Victoria Secret k vidění poprvé v Paříži

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!