WP: Sněmovna reprezentantů chystá ústavní žalobu na prezidenta Trumpa | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

WP: Sněmovna reprezentantů chystá ústavní žalobu na prezidenta Trumpa

ČTK

Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová podle amerického listu The Washington Post (WP) v úterý oznámí, že Sněmovna reprezentantů zahájí dlouhý a složitý proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Procedura může vést ke zbavení funkce hlavy Spojených států, avšak vzhledem k aktuální převaze Trumpových republikánů v Senátu to není příliš pravděpodobné.

Pelosiová podle nejmenovaných zákonodárců s vysoce postavenými demokraty soukromě hovořila o možnosti vytvoření zvláštního orgánu, který by měl na starosti ústavní žalobu na Trumpa. Vytvoření orgánu by v tomto případě bylo alternativou k zahájení takzvaného impeachmentu v právním výboru Sněmovny reprezentantů. Měla by promluvit po 23:00 hodině středoevropského času.

Nejnovější vývoj se koná na pozadí rozepře kolem červencového telefonního hovoru Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Deník The Wall Street Journal minulý týden napsal, že šéf Bílého domu opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena, syna uchazeče o demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách Joe Bidena. Trump veškerá podezření již několikrát odmítl a v úterý nakonec oznámil, že ve středu nechá zveřejnit celý neredigovaný přepis hovoru.

Trump a Biden spolu válčí přes Ukrajinu, prezident měl žádat vyšetřování syna svého rivala

Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy jeho otec byl druhým mužem ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Joe Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho právníkem Giulianim. Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej také zahájit zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna reprezentantů a poté se žalobou musí zabývat Senát, který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se nakonec musí rozhodnout dvě třetiny přítomných senátorů.

Pravděpodobnost úspěchu pokusu zbavit Trumpa prezidentského úřadu je v tuto chvíli nízká. V případě zahájení procesu žaloby na prezidenta Sněmovnou reprezentantů by měl totiž konečné slovo Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Ústavní žaloba na Zemana nemá ve Sněmovně šanci
Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta Zemana

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!