Zaorálek: Izrael výstavbou osad torpéduje mírový proces

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil 7. června Pásmo Gazy. Na snímku jsou rozbombardované domy v Gaze.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil 7. června Pásmo Gazy. Na snímku jsou rozbombardované domy v Gaze. Zdroj: CTK

Izrael torpéduje blízkovýchodní mírový proces výstavbou židovských osad na palestinském území. Před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Netanjahu se před setkáním se Zaorálkem ale ke dvoustátnímu řešení přihlásil. Rozhovory blokují Palestinci, uvedl izraelský premiér, který chce rokování bez předchozích podmínek.

Česká republika podle šéfa diplomacie nevidí jinou alternativu, než návrat Izraelců a Palestinců k jednacímu stolu a dohodu o dvoustátním řešení mírového procesu na Blízkém východě. Odmítá proto jakékoli jednostranné kroky, které vytvářejí překážky tomuto procesu.

„A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě a o kterých nebylo rozhodnuto, že by měly patřit k Izraeli, nebo je to dokonce často naopak, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států,“ uvedl Zaorálek.

Netanjahu je však přesvědčen, že Izrael mírovému procesu nebrání. „Nechceme jediný unitární stát, chceme dva státy pro dva národy,“ prohlásil dnes. „Bohužel Palestinci nevyjednávají. Z vyjednávání utekli,“ vyjádřil své přesvědčení. Pro Palestince je to podle Netanjahua výhodná pozice. „Proč by měli vyjednávat, když jim OSN dá všechno, co chtějí,“ posteskl si izraelský premiér.

„Měli bychom se vrátit k jednání bez předchozích podmínek,“ míní Netanjahu, který přitom v rámci letošní předvolební kampaně prohlásil, že bude-li on pokračovat ve vládě, samostatný palestinský stát nevznikne.

Právě takové výroky nese ale nelibě Evropská unie, v níž podle nedělního Zaorálkova vyjádření převládá názor, že především Izrael je zodpovědný za to, že se nedochází k žádnému pokroku. „Ono těch věcí, bohužel, je víc, které se dějí a které nejsou dokladem zájmu o mírové řešení,“ řekl dnes Zaorálek.

Nejviditelnější je podle něj právě záměr pokračovat ve výstavbě osad. „To si myslím, že jsou gesta, která jako kdyby dávají najevo něco takového, jako že mi vlastně dvoustátní řešení neuznáváme,“ doplnil Zaorálek. Týká se to podle něj i výstavby ve východním Jeruzalémě, který Palestinci považují za budoucí hlavní město svého samostatného státu, což ale Izraelci odmítají.

Zároveň šéf české diplomacie poznamenal, že díky změněné mezinárodní situaci má nyní Izrael možnost tvořit nové aliance a pokročit v cestě k míru. Potenciálně by tak současná vláda podle něj mohla vejít do historie.

Zaorálek: Jednat musejí i Palestinci

Současně dnes český ministr zdůraznil, že jednat musí i Palestinci. Především musí zastavit útoky raket z Pásma Gazy. „Zastavení teroristických útoků je něco, na co musíme pohlížet jako na předpoklad a podmínku jakéhokoliv životaschopného řešení. Nejdřív to musí přestat, pak můžeme mluvit o řešení,“ podotkl.

Česko patří dlouhodobě k nejbližším spojencům židovského státu ve světě, současná česká vláda ale zároveň usiluje o vyvážený přístup k Izraeli a k arabským zemím. Její postoje se tak přiblížily stanoviskům Evropské unie.