Hedgeoví Midasové loni vydělali neuvěřitelných 32 miliard dolarů | E15.cz

Hedgeoví Midasové loni vydělali neuvěřitelných 32 miliard dolarů

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Špičkovým manažerům dravých hedgeových fondů se loni dařilo, přestože ve světě propukla koronavirová pandemie, která brutálně poškodila globální hospodářství. Pětadvacet nejlepších přesto loni vydělalo podle propočtů Institutional Investor astronomických dvaatřicet miliard, když v roce 2019 to bylo „jen“ 20,2 miliardy dolarů.

Hedgeovou elitu k cestě k ziskům nezastavily kromě koronaviru ani tahanice kolem brexitu či protesty Black Lives Matter. Důvodem byla extrémní kolísavost cen akcií, dluhopisů či komodit, která vytvářela obrovské příležitosti. Hedgeoví manažeři ale vydělali i na obrovské podpoře centrálních bank, která vytáhla světové burzy prudce nahoru. Příjmy pro manažery se skládají z poplatků za správu fondů, ale zároveň i ze zhodnocení vlastních prostředků, které vložili do vlastních fondů.

Hedgeové fondy jako celek zhodnotily podle Hedge Fund Research peníze investorů o 11,6 procenta, což je jejich nejlepší výsledek za dekádu. Přesto však nepřekonaly ani výkonnost amerických akcií, které posílily podle indexu S&P 500 o více než šestnáct procent.

Rychlé zisky v miliardách dolarů názorně ukazují, jak se rozevírají nůžky mezi ultraboháči a zbytkem populace, když v USA přišly o práci desítky milionů lidí. Ukazuje to odtržení mezi akciovým trhem a reálnou ekonomikou, uvedla pro agenturu Bloomberg profesorka financí Reena Aggarwalová z Georgetown University.

Nejvíce se loni dařilo Israelu Englanderovi, který řídí společnost Millennium Management. Přišel si na 3,8 miliardy dolarů. Englander byl mezi pětadvaceti nejlepšími manažery devatenáctý za dvacet let trvání žebříčku. Na své si přišli i klienti Englanderova hlavního fondu, který přinesl zhodnocení ve výši šestadvaceti procent.

Na druhém místě se umístil legendární hedgeový manažer James Simons, který si podle žebříčku vydělal 2,6 miliardy, a to hlavně díky fenomenální výkonnosti fondu Medallion ve výši 76 procent. Ve fondu ale mají peníze jen zaměstnanci Simonsovy společnosti Renaissance Technologies.

Ostatní fondy pod správou Renaissance Technologies, které jsou otevřené pro investory mimo firmu, ale prodělaly. Ztráty překročily třicet procent.

Trojkou je pak šéf společnosti Tiger Global Management Chase Coleman, který si přišel na 2,5 miliardy dolarů. Vyplatila se mu sázka na solární společnost Sunrun.

Možná nejpozoruhodnějším příběhem loňského roku je ovšem příběh šéfa Pershing Square Capital Management Billa Ackmana, který vydělal 1,4 miliardy dolarů.

Ackman věřil, že koronavirus představuje masivní riziko pro USA, americkou ekonomiku a pro světové trhy. Zajistil proto své akciové portfolio v hodnotě 6,5 miliardy dolarů proti nepříznivým dopadům koronaviru.

Za ochranu před propadem portfolia zaplatil 27 milionů dolarů, které se zhodnotily během vrcholící paniky na 2,6 miliardy dolarů. To mu pak pomohlo výrazně vylepšit zhodnocení spravovaných investic na hodnotu 70 procent.

Co je to hedgeový fond?

Jde o fond, který podléhá menší regulaci a za cenu vyššího rizika nabízí vyšší zisky oproti podílovým fondům. Snaží se přinášet výnosy i v době, kdy finanční trhy padají. Oproti podílovým fondům využívá finanční páku, kdy si na investice půjčí peníze, nebo sází na propad cen akcií, komodit nebo například dluhopisů. Za zakladatele moderních hedgeových fondů je považován Alfred Winslow Jones, bývalý redaktor magazínu Fortune. První fond rozjel v roce 1949, přičemž využíval finanční páku i spekulace na propad akcií. Peníze spravoval investorům až do začátku 70. let.

Žebříček manažerů hedgeových fondů podle příjmů

(v miliardách dolarů) 

Jméno Příjmy

Společnost

1. Israel Englander 3,8 Millenium Management
2. James Simons 2,6 Renaissance Technologies
3. Chase Coleman 2,5 Tiger Global Management
4. Kenneth Griffin 1,8 Citadel
5.–6. Steve Cohen 1,7 Point72 Asset Management
5.–6. David Tepper 1,7 Appaloosa Management
7. Philippe Laffont 1,6 Coatue Management
8.–9. Ole Andreas Halvorsen 1,5 Viking Global Investors
8.–9. Scott Shleifer 1,5 Tiger Global Management
10. Bill Ackman 1,4 Pershing Square Capital Management

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah