Lehce nabyl, lehce pozbyl. Burzovní šantán začíná hrozit zavíračkou, zbyde pachuť hořkosti | E15.cz

Lehce nabyl, lehce pozbyl. Burzovní šantán začíná hrozit zavíračkou, zbyde kalich hořkosti

Leden ovšem může být prologem slzavého údolí, pro příliš dobrou náladu prý totiž není dostatek důvodů
Leden ovšem může být prologem slzavého údolí, pro příliš dobrou náladu prý totiž není dostatek důvodů
• 
ZDROJ: E15 (Midjourney)
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rok 2023 je prozatím pro burziány zlatonosným. Během necelých tří týdnů dokázala zdražit celá řada typů aktiv, která jdou mnohdy i cenově proti sobě. Ruku v ruce tak světové akcie dokázaly od počátku roku vynést v průměru kolem pěti, státní dluhopisy pak vrátily investorům jen o procentní bod méně. Symbolem burzovního veselí budiž konečně podstatně silnější bitcoin. Stále ještě dominantní světová kryptoměna má totiž za nedlouhý letošek za sebou téměř neuvěřitelných čtyřicet procent. Leden ovšem může být prologem slzavého údolí, pro příliš dobrou náladu prý totiž není dostatek důvodů. 

"Na akcie máme mírně negativní názor a podle našeho fundamentálního rovnovážného valuačního modelu nyní pro zbytek letošního roku v rámci našeho základního scénáře vidíme potenciál poklesu akciového indexu MSCI All Country World o přibližně patnáct procent," varuje investiční stratég Consequ Michal Stupavský.

Video se připravuje ...
Tortura české výplatnice

Základním kamenem prakticky bezbřehého optimismu je podle něho odvážná sázka na to, že centrální už dobojovaly svou válku s inflací. Nehrozil by tak ani výraznější propad výkonu světové ekonomiky vlivem vysokých sazeb. "Potenciálně špatná čísla dlouhodobějších výhledů firem zatím nejsou plně obsaženy v cenách akcií," varuje i šéf Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. 

Optimismus ze začátku roku tak radí ekonomové spíše opatrně tlumit. Rozevírající se nůžky mezi tábory zastánců konce inflační éry a skeptiků věštících další cenové šoky se zároveň projeví v silnějších cenových výkyvech na trzích, lidově řečeno burzy se stanou rizikovějšími.

"Zůstáváme spíše realisty, nemyslíme si, že již trhy půjdou jen nahoru, naopak si myslíme, že realitou prvních měsíců letošního roku bude volatilita," zdůrazňuje na adresu akciových trhů analytik J&T Banky Michal Semotan. Analytik dodává, že lednový růst trhů mohl mít i technické příčiny, jako takzvaný lednový růstový efekt, či uzavírání takzvaných krátkých pozic spekulantů sázejících na další propad trhu.

Spolu s poryvem dobré nálady se investoři letos vydali i do relativně neprobádaných končin světa. Přes deset procent tak mají například letos vyděláno investoři v Egyptě, který je letos zatím nejvýnosnější akciovým trhem z větších světových ekonomik.

Rovněž deset procent dal pak burziánům vydělat Vietnam. Nadprůměrně ovšem vynášely i trhy na Starém kontinentu, když britské i německé akcie shodně podražily o osm procent. Ještě lépe se dařilo jižnímu křídlu Evropy, španělské a italské akcie letos atakují devítiprocentní výnos. 

"Klíčovým faktorem letošního růstu je v tuto chvíli, alespoň z krátkodobého pohledu, rovněž fakt, že z čistě technického pohledu byly finanční trhy na konci loňského roku silně přeprodané," připomíná Stupavský.

Loňský rok skončily akciové trhy prakticky v troskách, když světový index MSCI All Country propadl o více než šestnáct procent. "Ohledně pokračování letošního růstového trendu jsem velmi skeptický a nafukování optimismu vidím spíše jako varovný signál, protože zašlo daleko a nestojí na pevných základech," varuje i analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

Podle něho trhy nyní předpokládají šťastný konec na všech aktuálně jen těžko odhadnutelných proměnných světového finančního systému. "Obecně je sice možné mít odolnou ekonomiku, nízkou inflaci a pokles sazeb, ale v současné situaci podle mě tato kombinace není pravděpodobná. Zvláště představa růstu ekonomiky a poklesu sazeb není konzistentní a podle mě nás čeká nepříjemné překvapení z jedné, či druhé strany," dodává Vlk.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery