Pražská burza mírně rostla, pomohly akcie Komerční banky

Burzovní palác, sídlo pražské burzy

Burzovní palác, sídlo pražské burzy Zdroj: E15 Dominik Kučera

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dále vylepšila své šestnáctileté maximum, i když mírnějším tempem než v předchozích dvou dnech. Index PX dnes posílil o 0,04 procenta na 1613,18 bodu. Zásluhu na tom měly akcie Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Nad hranicí 1600 bodů uzavřel index PX poprvé od června 2008 toto pondělí. Po úterním poklesu se nad tuto hranici vrátil ve středu.

Cenné papíry Komerční banky dnes posílily o 0,56 procenta na závěrečných 810 korun za akcii. Byly tak jediným z 11 hlavních titulů burzy, který si připsal zisk. „Titul si nezápornou seanci připsal posedmé v řadě a kurz je nejvýše od dividendového propadu v úvodu května,“ uvedl makléř Fio banky David Brzek.

Stagnaci zaznamenalo pět emisí. Byla mezi nimi zbrojovka Colt CZ Group SE, energetická skupina ČEZ či pojišťovna VIG. „U akcií pojišťovny VIG se dokonce neuskutečnil žádný obchod,“ podotkl Brzek.

Mezi pětici ztrátových titulů se zařadil například výrobce cigaret Philip Morris ČR, který odepsal 0,39 procenta na 15 320 korun. Nedařilo se ani akciím společnosti Photon Energy či banky Moneta, které oslabily o 0,23 procenta, respektive 0,18 procenta.

Koruna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 25,24 Kč/EUR a 23,19 Kč/USD. V porovnání se čtvrtečním podvečerem zpevnila česká měna vůči euru o dva haléře, naopak k dolaru o pět haléřů oslabila. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024