Levnější hypotéka může jít skrze energetický štítek | e15.cz

Energetický štítek jako poukaz na levnější hypotéku. Banky razí ekologii

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Tři čtvrtiny velkých finančních domů, které působí na českém trhu, zvýhodní úrokové sazby pro financování zelených projektů. Velké banky se hlásí k uhlíkové neutralitě a jejich závazek ovlivní i klienty, kteří žádají o úvěr. Plány na snížení úroků pro zelené projekty připravuje velká část českých bank, jak vyplývá z aktuálního průzkumu sítě poradenských společností KPMG. „Žadatelé s méně hospodárnými projekty mohou mít cestu k penězům těžší,“ uvádí KPMG.

Výhodnější úrokové sazby pro zelené úvěry podle dat KPMG zavedlo nebo plánuje zavést 75 procent velkých bank. Stejné úmysly má třetina českých lokálních finančních institucí.

„V praxi to znamená, že pokud klient shání financování například pasivního domu vytápěného tepelným čerpadlem se solárními panely na střeše, výhodnější podmínky úvěru může očekávat spíše u bank, které jsou součástí nadnárodních bankovních skupin. Ryze české malé banky jsou ve zvýhodnění zelených projektů opatrnější, i když se situace začíná v posledních měsících významně měnit,“ komentuje data z průzkumu Martin Křivánek, který v KPMG vede tým zelených projektů společensky odpovědného investování označovaného ESG.

Čtvrtina velkých bankovních domů naopak zpřísní podmínky projektům nešetrným k životnímu prostředí. Například u hypoték na rodinné domy vytápěné kotli na tuhá paliva zvýší úrokové sazby nebo budou po klientech požadovat dodatečné technické informace.

„Komerční banka se dlouhodobě hlásí k principům udržitelnosti. Cíleně podporujeme projekty, které pomáhají bojovat proti změnám klimatu, a současně omezujeme financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí,“ uvedl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Banky budou od žadatelů o hypotéku nově vyžadovat nefinanční informace, třeba projektovou dokumentaci, certifikace budov a informace o energetické hospodárnosti. Konkrétními daty, například emisemi skleníkových plynů, spotřebou vody nebo elektrické energie, bude chtít informace doplnit polovina velkých finančních institucí.

Například ČSOB a Hypoteční banka již zelenou hypotéku nabízejí. Banky zvýhodňují financování projektů postavených s použitím úsporných technologií a ekologických standardů. Navíc již dostávají cenové zvýhodnění developeři, kteří žádají o prostředky na výstavbu ekologicky šetrných výrobních či kancelářských objektů. 

Hypoteční kalkulačka >>>

„Nabízené produkty vyvíjíme a podílíme se na určování trendů v oblasti poskytování hypoték a v posledních letech vnímáme velmi silný zájem klientů o energeticky úsporné domy. Díky Zelené hypotéce tak podporujeme všechny se zájmem investovat do ekologicky udržitelnějšího bydlení,“ uvedla mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. „Zelené hypotéky jsou u nás zcela novým produktem. Největším motivátorem klientů stále zůstává potřeba investovat volné prostředky. Do zájmu o hypotéky také promluvilo nedávné zvýšení úrokových sazeb ČNB. Úrokové sazby, které banky u zelených hypoték deklarují, zatím nepředstavují oproti těm standardním tak výrazný rozdíl. Výraznější nárůst zájmu o zelené hypotéky bych očekával, pokud by ČNB zavedla podobný program jako maďarská centrální banka, která bankám půjčí za 0 procent, aby klienti se zelenými projekty získali sazby do 2,5 procenta,“ predikuje Křivánek.

Klíčovou roli v posuzování hypotéky sehrají průkazy energetické náročnosti budovy čili energetické štítky, které udávají, kolik megawatthodin potřebuje budova k vytápění, ohřevu vody nebo k osvětlení. „Majitelé nemovitostí musejí ze zákona vystavovat energetický štítek před prodejem či pronájmem. Dokládat jej musejí také developeři u novostaveb. Majitelé bytů a domů určených k rekonstrukci si budou muset na cestě k nižším úrokům nechat vypracovat projekt, podle kterého se vypočítá budoucí spotřeba,“ doplňuje Křivánek.

Video se připravuje ...
Největší světoví znečišťovatelé a jejich emisní cíle

Čtrnáct bank a finančních domů včetně České spořitelny, ČSOB a Komerční banky se letos v březnu v memorandu přihlásilo k principům společensky odpovědného podnikání, ochrany přírody a například i boje proti globálnímu oteplování.

Bankovní domy za součást úvěrového procesu považují environmentální kritéria. Důvodem je takzvaná ESG regulace (E – environmentální, S – sociální a G – udržitelná správa a řízení z anglické Governance), která od poloviny roku 2021 všem bankám v EU předepisuje zohledňování těchto faktorů. EU v pravidlech uvádí, jak mají banky promítnout ESG do svého fungování, procesu poskytování úvěrů i do požadavků na klienty.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery