Kellnerova byznysová DNA zůstává. PPF loni vydělala 239 milionů eur, ukazuje výroční zpráva

Výroční zpráva PPF za rok 2021. Skupina dosáhla zisku po zdanění 239 milionů eur, což zhruba 5,9 miliardy korun, dokládá výroční zpráva za rok 2021.

Výroční zpráva PPF za rok 2021. Skupina dosáhla zisku po zdanění 239 milionů eur, což zhruba 5,9 miliardy korun, dokládá výroční zpráva za rok 2021. Zdroj: Jan Vařečka E15

Výroční zpráva PPF za rok 2021
Výroční zpráva PPF za rok 2021
Renáta Kellnerová - Výroční zpráva PPF za rok 2021
4 Fotogalerie
Jaroslav Krejčí

Finanční skupina PPF vydala výroční zprávu za rok 2021, vůbec první v éře po tragické smrti zakladatele Petra Kellnera loni v březnu. „Nebyl už s námi, ale jeho étos a podnikatelská DNA tu zůstaly. Schopnost hledat nové výzvy, trhy a investice jsou pilíře, které v PPF přetrvávají,“ uvedl v úvodním slově Ladislav Bartoníček, menšinový akcionář skupiny a donedávna její generální ředitel.

V roce 2021 a v prvních měsících roku 2022 PPF uskutečnila řadu významných transakcí, které podle Bartoníčka odrážejí jednak velikost skupiny, jednak její globální dosah. „Dotáhli jsme do úspěšného konce jednání o vstupu globálního investičního fondu GIC s AAA ratingem do CETIN Group. Zrealizovali jsme prodej našeho podílu v Mall Group polské platformě Allegro,“ napsal manažer, jehož v polovině června vystřídal v čele PPF Jiří Šmejc, většinový majitel investiční skupiny Emma Capital a také menšinový akcionář Home Creditu.

Bartoníček zmínil rovněž kompletní převzetí společnosti O2 Czech Republic a její integraci do telekomunikační divize PPF Telecom Group. Skupina dokončila vytěsnění menšinových akcionářů a v únoru akcie O2 stáhla z pražské burzy.

Právě telekomunikace nabírají v rámci PPF stále více na významu. Skupina loni v rámci tohoto oboru podnikala v šesti zemích (Česko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko a Černá Hora) a služby nabízela více než osmnácti milionům zákazníků. Hrubý provozní zisk dosáhl v tomto segmentu 1,5 miliardy eur, zhruba 36,9 miliardy korun. 

Video placeholder
Třicet let existence společnosti PPF • Videohub

Přestože podnikání PPF a celé ekonomické prostředí nadále nepříznivě ovlivňovala pandemie, dosáhla skupina zisku po zdanění 239 milionů eur. Rok předtím naopak prodělala 249 milionů eur. V předcovidové éře, v roce 2019, činil zisk 935 milionů eur.

Vlastní kapitál PPF loni narostl ze 7,91 miliardy na 8,53 miliardy eur. Aktiva přesáhla 42 miliard eur, tedy bilion korun. Skupinu v současnosti až do vypořádání dědického řízení ovládá vdova Renáta Kellnerová, jež spolu s rodinou vlastní 98,93 procenta. Menšinovými akcionáři jsou Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart. Vlastní po 0,535 procenta.

Zatímco v minulosti se PPF významně zaměřovala na byznys na rostoucích východních trzích, například v Rusku, Číně a dalších asijských zemích, geografické složení se postupně mění. Loni tak pokračoval trend geografické diverzifikace.

Významné byly investice do komerčních nemovitostí v USA. V prosinci PPF oznámila, že dokončila převzetí rozsáhlého kancelářského objektu v Orlandu na Floridě – SouthPark Center je považován za jeden z nejžádanějších příměstských komplexů na jihovýchodě Spojených států. Byla to již druhá významná transakce v USA po převzetí kancelářského parku Mansell Overlook v Atlantě na začátku loňského roku.

„Celkový objem investic PPF v USA překročil po prvním roce působení na tamním realitním trhu 500 milionů dolarů,“ zmínil Bartoníček.

Skupina posilovala také v oblasti médií. Mimo jiné se zaměřila na expanzi streamingové platformy Voyo, která loni dosáhla 350 tisíc předplatitelů. Letos PPF dokončila akvizici RTL Chorvatsko. Mediální a zábavní společnost CME, kterou PPF ovládla v roce 2020, provozuje více než tři desítky televizních kanálů a různé streamovací platformy, jež sleduje přes čtyřicet milionů diváků v pěti zemích střední a východní Evropy.

Jedním z hlavních pilířů podnikání PPF zůstávají finance. Skupina vlastní například Home Credit, Air Bank, PPF Banku či ClearBank, což je digitální komerční clearingová banka se sídlem ve Velké Británii. Ke klientům ClearBank patří i kryptoměnová burza Coinbase.

Objem realizovaných transakcí v rámci ClearBank dosáhl loni 140 miliard eur. Ke konci roku činil podíl skupiny PPF v bance 44,78 procenta.

Pro čínský Home Credit hledá skupina strategického partnera, jak uvedl nový generální ředitel PPF Šmejc na nedávném setkání s novináři. Ten by měl nejprve získat majoritu a pak postupně ovládnout celou firmu. Home Credit se mimochodem také stáhnul z Ruska kvůli válce na Ukrajině. Kupci byli místní investoři v čele s Ivanem Tyryškinem.

PPF se však na rozdíl od Číny nechce stahovat z jiných asijských trhů, i tam však pro splátkovou společnost hledá strategické partnery. PPF nadále drží i téměř 30procentní podíl v Moneta Money Bank. Zůstal jí poté, co v květnu kvůli výrazné změně makroekonomických podmínek sešlo z plánovaného spojení s Air Bank. 

Významné byly loni aktivity PPF v oblasti strojírenství v oblasti Škoda Group. Klíčovými regiony podnikání „škodovky“ jsou Česko, Finsko, Německo, Pobaltí, Polsko a Slovensko.

PPF je také vlastníkem biotechnologické společnosti Sotio. Ta vyvíjí inovativní terapie, které využívají imunitní systém v boji proti nádorovým onemocněním. Strategickou investicí zůstává také mýtný systém CzechToll.

Investiční společnost loni vstoupila i do zcela nového odvětví, přesněji do pronájmu rekreačních plachetnic v turistických a jachtařských destinacích od Karibiku přes Středomoří až po Tichý oceán. V rámci těchto aktivit se PPF spojila s významným francouzským výrobcem plachetnic a rekreačních plavidel Groupe Beneteau. Výsledkem byla akvizice podílů ve firmách Dream Yacht Charter a Navigare Yachting.

Cílem je vybudovat světového lídra v tomto sektoru. PPF se tak vydala ve stopách velkých amerických firem KKR a Permira, které v tomto odvětví rovněž vidí zajímavé příležitosti ke zhodnocení kapitálu.