Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů povede Barta | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit exbankéř z ČSOB

Daniel Novák

Daniel Novák

Společnou investiční organizaci státu a komerčních bank nazvanou Národní rozvojový fond bude řídit bývalý vrcholový manažer ČSOB Jan Barta. Na dotaz deníku E15 to potvrdil Jiří Jirásek, generální ředitel státní Českomoravské záruční a rozvojové banky, která bude fond spravovat.

„S Janem Bartou se počítá na pozici předsedy představenstva fondu. Hledali jsme člověka, který má dostatečné zkušenosti z investičního bankovnictví,“ řekl šéf rozvojové banky. Barta byl do roku 2016 celkem 15 let v představenstvu ČSOB Asset Management, která patří mezi největší správce aktiv ve střední Evropě.  

Bývalý bankéř již vede skupinu, která Národní rozvojový fond připravuje. „Působím v pozici vedoucího projektového týmu, jehož hlavním úkolem je vybudovat fond tak, aby byl plně funkční a sloužil danému účelu. To znamená k profinancování infrastrukturních projektů v České republice s principem návratnosti a mobilizování soukromého kapitálu,“ uvedl Barta. V přípravné skupině jsou i zástupci bank, které podepsaly memorandum.

Jan Barta kromě rozvojové fondu figuruje též ve vedení společnosti ČMZRB investiční. Tato dceřiná firma státní rozvojové banky plánuje nákupy menšinových podílů ve středních a malých podnicích.

V českém dodavateli Ferrari zuří válka společníků. Zasahovala i policie

Fond hospodařící s penězi bank a dalších investorů bude poskytovat rizikovější formy financování například pro výstavbu infrastruktury. Zřízení fondu navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. 

Zakladatelem a správcem fondu je ČMZRB. Zapojené banky budou nakupovat investiční akcie. Možnost vykonávat akcionářská práva ale nezískají. Fond bude následně investovat peníze soukromých investorů. Peněžní ústavy do fondu zatím přislíbily vložit sedm miliard korun. 

Ekonomický útlum tvrdě dopadne na trh s „prašivými“ dluhopisy

Fond se bude řídit předpisy pro investiční fondy a investiční společnosti. To znamená, že bude mít i licenci České národní banky. O tu má požádat v únoru. 

„Fond nebude nikdy financovat sto procent projektu. Bude fungovat například jako Evropská investiční banka. To znamená, že bude financovat dvacet třicet procent projektu,“ dodal Jirásek. Vedle toho se budou využívat i klasické bankovní úvěry. 

Novák by měl zůstat v Radě ČTÚ, říká vládní zmocněnec pro IT Dzurilla

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!