Bezpečnostní pásy i jednokusové šasi. Podívejte se na automobilové průkopníky značky Nash | E15.cz

Bezpečnostní pásy i jednokusové šasi. Podívejte se na automobilové průkopníky značky Nash

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká automobilka Nash upadla do zapomnění, zmizela už před téměř sedmdesáti lety. Obohatila však automobilový průmysl o některé novinky, které používáme i v současných autech. 

Nash byl jednou z významných amerických automobilek první poloviny dvacátého století. Na tehdejší dobu byl poměrně inovativní, jako první přišel například s bezpečnostními pásy nebo šasim vyrobeným z jediného kusu.

Nash byl založen roku 1916 Charlesem W. Nashem, bývalým šéfem už tehdy významné firmy General Motors. Nový výrobce do své nabídky hned zařadil osobní Nash 671 a čtyřkolový náklaďák Jeffery Quad, který převzal po akvizici firmy Thomas B. Jeffery Company.

Po odchodu Nashe do důchodu se společnost spojila s dalšími automobilkami, čímž vznikl koncern Nash-Kelvinator.

V roce 1949 firma začala spolupracovat s konstruktérem Donaldem Haleym, který dříve se podílel na vozech Triumph. Později se proslavil v Británii konstrukcí nekolika modelů Austin-Haley.

Jelikož Haley byl automobilový závodník, který se účastnil i Rallye Monte Carlo, ubíral se vývoj společných vozů mezi sportovní auta. Haley připravil aerodynamické a lehké karoserie, vhodné k silničním závodům. Automobilka se s nimi zúčastnila i legendárních závodů 24h Le Mans nebo italské Mille Miglia. Automobilka tehdy vyráběla kromě sportovních aut i dostupná kompaktní auta a od padesátých let slavné "muscle cars".

Přelomový okamžik přišel v roce 1954, kdy Nash vstoupil do koncernu AMC. Krátce poté se stal šéfem značky George Romney, pozdější ministr Nixonovy administrativy, guvernér Michiganu a otec republikánského prezidentského kandidáta. Ten měl o vývoji značky své představy. Romney byl zároveň šéfem AMC a samostatná značka Nash postupně ztrácela význam.

AMC Nash zcela pohltilo. Auta s jeho značkou na kapotě přestaly sjíždět z výrobních linek v roce 1957.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah