Ivana Tykač přichází s novým chatbotem. Bude pomáhat rodičům při rozvodu

Ivana Tykač, spoluzakladatelka organizace W4W

Ivana Tykač, spoluzakladatelka organizace W4W Zdroj: MICHAELTOMES.CZ / E15

Ivana Tykač
Ivana Tykač
3
Fotogalerie

Na situaci, kdy se rodiče dětí potýkají s nedostatkem terapeutů, kteří by jim pomohli během rozvodu či rozchodu, reaguje Ivana Tykač aplikací založenou na umělé inteligenci. Ambicí jejich chatovací aplikace Amicara je do určité míry zastat funkci terapeutů, pomoci udržet rodičovské vztahy a zvládnout napjaté situace s co nejmenším dopadem na děti. Majoritním investorem je Ivana Tykač.

Projekt s názvem Amicara vytvořila společnost především za účelem pomoci rodinám během rozvodu. Na volný termín u terapeuta dnes zájemci čekají několik týdnů, chatovací aplikace Amicara každého vyslechne ihned. Poradit má podle svých tvůrců ve třech fázích hroutícího se vztahu – když krize začne, když je rozchod takříkajíc na stole a při řešení následků.

„Umělá inteligence prošla v posledních letech radikálním vývojem. Jsme první takto zaměřená AI aplikace nejen u nás, ale i v Evropě a pravděpodobně i na světě,“ uvádí Ivana Tykač, spoluzakladatelka organizace Women for Women (W4W). Dodává, že existuje několik srovnatelných aplikací, které se ale zaměřují na finance nebo právní otázky, a to hlavně ve Spojených státech. Amicara je první aplikace postavená na umělou inteligenci, která se primárně zaměřuje na vztahy mezi rodiči, zvládání rozvodu či rozchodu a minimalizace dopadu na děti.

Aplikace není terapeut, ale může být jeho alternativou 

Na umělou inteligenci (AI) v oblasti psychoterapie existují nejrůznější názory. Psycholožka a psychoterapeutka Nina Šimůnková si myslí, že AI může za pečlivě uvážených podmínek lidstvu pomoci v nejrůznějších oborech, včetně péče o duševní zdraví. „Z řady výzkumů efektivity psychoterapie však vyplývá, že tím nejdůležitějším faktorem úspěšné terapeutické spolupráce je dobrý vztah psychoterapeuta a klienta, což je faktor, který umělá inteligence nahradit nedokáže,“ uvádí Šimůnková. Dovede si ale představit využití AI jako užitečného nástroje poradenství nebo jako nástroje pomoci s konkrétními symptomy. 

Psycholožka a psychoterapeutka Lucie Papíková si myslí, že je dobré dívat se na AI opravdu jako na alternativu. „V tom případě může být AI dobrým pomocníkem. Například u lidí, kteří od terapeuta či terapie potřebují primárně pomoc při zorientování se v jejich situaci, ujasnění si možností řešení konkrétního problému a podobně,“ vysvětluje Papíková. 

Pomocník potřebný v předvánočním období

Rok po vzniku ChatGPT tak vznikla aplikace, která má pomáhat ve složitých životních situacích dospělých a chránit jejich děti před dopady rozvodu rodičů. Aplikace je postavena na zkušenostech českých i světových odborníků na vztahy, terapeutů či psychologů. Opírá se i o deset let zkušeností nadace Women for Women (W4W), kterou Ivana Tykač založila právě na pomoc ženám ve složitých životních situacích. Z českých odborníků se na obsahu aplikace Amicara podíleli například Radek Ptáček, Martin Zikmund nebo Kamila Šaffková. 

Tým vývojářů pracoval na tom, aby byla aplikace dostupná před Vánoci a po Novém roce, kdy rozchodů a rozvodů vždy přibývá. „Rozvod se týká poloviny manželství v Česku a samozřejmě zasahuje i děti z těchto rodin. Dopad rozvodu na děti je velký a je bohužel složité jim pomoci, protože je tu velký nedostatek psychologů a terapeutů,“ popsala Ivana Tykač na charitativním večeru Forbes Gala problém, který v rámci Nadace aktuálně řeší.

Podobnou službou je v českém prostředí například projekt Nepanikař. Jeho aplikace poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Na rozdíl od aplikace Amicara pomáhá v oblastech deprese, úzkostí či paniky, sebepoškozování, ale i při myšlenkách na sebevraždu a dalších problémech. 

Společnost Women for Women Ivany Tykač se už deset let věnuje pomoci dětem a jejich rodičům. Pomáhá s obědy do škol, ale i s terapií právě při rozvodech prostřednictvím svých projektů i poraden. 

Ivana Tykač je druhou manželkou českého miliardáře Pavla Tykače, který podle propočtů e15 magazínu zaujímá sedmou příčku mezi nejbohatšími Čechy a Slováky. Jeho globální skupina Sev.en podniká především v energetice.

 

Upraveno:

1) Za vytvořením celého projektu stojí společnost Women for Women Ivany Tykač - Majoritním investorem je Ivana Tykač.

2) Cena 5 milionů za aplikaci byla chybná. 

3) Titulek: Za projektem nestojí manželé Tykačovi, ale pouze Ivana Tykač.