Davis Cup: prestižní, ale zároveň prodělečná akce | E15.cz

Davis Cup: prestižní, ale zároveň prodělečná akce

Martina Peřinková

Vítězný tým získá v přepočtu 13,8 milionu korun. Náklady na sezonu ale mohou dosáhnout až 20 milionů korun.

Čeští tenisté podle očekávání prohráli v prvním kole Davis Cupu v Austrálii a účast ve světové skupině pro příští rok budou zachraňovat v baráži. Už po prvním kole je tak jasné, že letošní ročník neskončí úspěchem sportovním ani ekonomickým. Přestože se v tenise točí milionové odměny a pořadatelé velkých turnajů neustále zvyšují prize money, Davis Cup je stále otázkou hlavně prestiže, nikoli zisku.

 Fed Cupu nejsou ziskové projekty, jde o prestiž a reprezentaci země, ale pro promotéra je to obtížné, protože reklamní práva vlastní ITF. A tak zisk se dá vyhlížet pouze v případě, že hostíte atraktivního soupeře, zápas umístíte do velké haly a lidé si koupí lístky za ceny, které nejsou symbolické. Typově to byla před deseti roky sice jen baráž, ale doma se Švýcary s Federerem a Wawrinkou,“ řekl deníku E15 Karel Tejkal, mluvčí České sportovní, která organizuje zápasy českých tenisových týmů.

Tenisový turnaj mistryň má do roku 2018 vystaráno, Singapur zaplatil rekordní sumu

Dotace celého jednoho ročníku Davis Cupu je devět milionů dolarů, z toho pro vítěze je určeno 550 tisíc dolarů, v přepočtu 13,8 milionů korun na celý tým. Právě skončené Australian Open přitom nabídlo celkovou dotaci 37 milionů dolarů a 2,67 milionu si odnesli vítězové dvouhry. Každý.

Mezinárodní tenisová federace ITF, pod kterou spadají týmové soutěže Fed Cup a Davis Cup, kromě prize money účastníky nijak finančně nepodporuje. Znamená to, že každý tým si ze svého uhradí cestu i ubytování. Každý venkovní zápas, navíc v daleké destinaci, jako byla Austrálie, tak znamená milionové výdaje, ale žádný příjem. „Všechny zápasy venku, ať již je to Davis Cup či Fed Cup, jsou ztrátová záležitost. A čím je to vzdálenější a dražší země, tím jsou náklady vyšší. Austrálie je tedy jedno z nejhorších míst, když náklady na jeden zápas jsou přes milion korun,“ dodal Tejkal.

ATP tajila podezření ze zmanipulovaných zápasů, týkala se i Wimbledonu

Podle Miroslava Černoška, majitele agentury Česká sportovní, se mohou náklady v jedné sezoně dostat i na  20 milionů korun. Hlavním zdrojem příjmů jsou tak pro organizátory příspěvky od sponzorů, a hlavně výnos ze vstupného. Například v loňském roce se ale český tým ani jednou nepředstavil v domácím prostředí. Takové sezony jsou pak neziskové.

Autor: Martina Peřinková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!