ODS chce nižší daně nebo zrušení EET. Bez záruky splnění svých slibů do vlády nepůjde

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala Zdroj: Michael Tomes, E15

Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala
Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala
Jana Černochová (ODS) ve snaze podpořit legální držitele zbraní.
Kampaň ODS Mínus
Zbyněk Stanjura (ODS) při sportovní akci, fotografie neměla popisek.
7
Fotogalerie

Předseda občanských demokratů Petr Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s její účastí v kabinetu.

ODS dnes představila dvanáct podmínek pro svůj případný vstup do vlády po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Strana bude mimo jiné požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb, odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu.

V daňové oblasti chce strana snížení daní pro zaměstnance, snížení odvodů sociálního pojištění pro živnostníky, zdvojnásobení výdajových paušálů pro živnostníky či zavedení paušální daně pro neplátce DPH. Rovněž by zrušila EET a zjednodušila daňové přiznání.

Občanští demokraté dále požadují omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství. V zahraniční politice chce strana odmítnutí povinných uprchlických kvót i odmítnutí povinného závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

Jako přirozené partnery pro prosazení priorit ODS vidí její předseda Petr Fiala pravostředové politické strany. O tom, s kým by strana spojenectví uzavřela, ale konkrétně hovořit nechtěl. Podle něj je důležitější než debata o tom, kdo s kým bude vládnout, diskuse o politických prioritách pro Česko a o jejich dopadech na občany.