IKEA otestuje internetový prodej přes třetí strany. Chce využít Amazon a Alibabu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

IKEA otestuje internetový prodej přes třetí strany. Chce využít Amazon a Alibabu

ČTK

Švédský nábytkářský řetězec IKEA zvažuje nabízet nábytek prostřednictvím internetových obchodů Amazon a Alibaba. Výrobky své i svých konkurentů by zároveň rád prodával na společném portálu, jednání o jeho vzniku ale zatím nevede. Listu Financial Times to řekl Torbjörn Lööf, šéf společnosti Inter IKEA, která poskytuje franšízu na obchody IKEA a má na starosti koncept IKEA.

Testovací prodej přes existující internetové firmy, jehož příprava si vyžádala proti očekáváním více času, bude podle Lööfa zahájen co nejdříve. Šéf Inter IKEA se ale domnívá, že existuje prostor mezi velkými nákupními weby jako je Amazon, které nabízejí téměř vše od knih přes oblečení až po elektroniku, a vlastním firemním e-shopem.

„Myslím, že je tu spousta příležitostí. Třeba něco jako Zalando,“ připomněl původně německý internetový obchod podobný českému Zootu, který s prodejem módního oblečení, bot a doplňků více značek expanduje do ostatních států Evropské unie.

IKEA zvýšila v Česku tržby na deset miliard. Polovina návštěvníků řetězce si ale nic nekoupila

Světová nábytkářská jednička, jejíž název je spjat se samoobslužnými obchody na okraji měst, prochází rozsáhlými změnami svého podnikatelského modelu. Tento měsíc začíná ve Švýcarsku testovat pronájem nábytku. Zvažuje prodej náhradních dílů, jako jsou šrouby nebo panty. Menší pobočky vznikají v centrech měst včetně Prahy.

Provozní zisk řetězce IKEA se v uplynulém finančním roce do konce srpna 2018 snížil o 26 procent na 2,25 miliardy eur (58,1 miliardy korun). Jako příčinu propadu označila firma právě vyšší investice, k nimž přistoupila v reakci na změnu nákupních zvyklostí spotřebitelů.

Rekordní expanze v historii IKEA. Firma chce být na dosah více než třetině světové populace
IKEA má v Praze pozemky pro další obchod

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!