IKEA v Česku zdražuje až o desítky procent. Může za to válka na Ukrajině a pandemie
Švédský nábytkářský gigant IKEA zvyšuje kvůli válce na Ukrajině a pandemii ceny svého zboží. Zdražování se týká i českého trhu. Některé výrobky v tuzemských obchodech meziročně podražily o desítky procent. Firma se navíc nadále potýká s nedostatkem některého zboží.
IKEA začala zvyšovat ceny na přelomu loňského a letošního roku. Zdražování odůvodnila tím, že se vlivem pandemie koronaviru narušily dodavatelské řetězce, zdražila výroba a přeprava zboží. „Globálně tehdy došlo k navýšení cen našich výrobků v průměru o 9 procent,“ říká mluvčí IKEA pro Česko Petr Šašek.
Tím však zdražování neskončilo. Naopak, ceny v Česku nadále rostou. „Upravovali jsme ceny u různých výrobků v různé výši – dohromady v řádech dalších jednotek až nízkých desítek procent. Úpravy cen odrážejí rostoucí náklady v celém dodavatelském řetězci v důsledku situace ve světě,“ vysvětluje Šašek.
IKEA zdražuje i v zahraničí
IKEA zdražuje své zboží po celém světě. Míra růstu cen se však v jednotlivých zemích liší. Zatímco v Česku ceny rostou o jednotky či nižší desítky procent, jinde je to výrazně více. V Kanadě například švédský gigant zdražil nábytek až o 110 procent, ve Velké Británii až o 80 procent. Švédský nábytek obecně rychleji zdražuje v západní Evropě. Odlišné tempo zdražování v různých zemích firma odůvodňuje rozdílným tržním prostředí a kupní silou. Podrobněji však svou cenovou politiku nekomentuje.
Generální ředitel holdingu Inter IKEA Group Jon Abrahamsson Ring v této souvislosti uvedl, že éra stabilních cen ve žlutomodrých obchodech končí: „Naše ceny zůstávaly po několik let relativně stabilní, což nám dalo výhodu na počátku pandemie, kdy konkurence rychle zdražovala. Bohužel není možné, abychom nadále ignorovali rostoucí ceny materiálů a dopravy.“
IKEA má stále problémy s výpadky zboží
IKEA se v minulém roce vlivem pandemie potýkala s velkými problémy. V polovině loňského roku si zákazníci nemohli v českých prodejnách koupit stovky produktů. Výrobky totiž řetězec neměl na skladech. Mohla za to především nedostatečná kapacita námořní dopravy, ale také výrazně vyšší zájem o nábytek, který lidé v době lockdownu začali ve větší míře nakupovat.
S problémy nedostatku některých produktů se IKEA potýká i letos. „Situace v dodávkách a skladové dostupnosti výrobků se postupně zlepšuje, i když stále pozorujeme dopady narušení dodavatelských řetězců a také války na Ukrajině. Obecně je ale dostupnost našich výrobků znatelně lepší než loni,“ říká Šašek.
VIDEO: Zajímavosti o švédském gigantovi

Navzdory výše zmíněným komplikacím se švédskému prodejci nábytku daří. Maloobchodní tržby prodejen IKEA se za uplynulý finanční rok zvýšily o 5,6 procenta na 39,5 miliardy eur (zhruba 958 miliardy korun). Výsledky tento týden zveřejnila Ingka Group, která vlastní většinu obchodů. V Česku tržby podle předběžných údajů vzrostly o 22 procent, uvedl generální ředitel IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko David McCabe.
„Pokračovali jsme v investicích do obchodních domů, příkladem je celková rekonstrukce v Brně. Spustili jsme službu Skenuj a nakupuj a představili novou mobilní aplikaci,“ dodal McCabe. Finanční rok 2022 skončil v srpnu.
Franšízu na obchody IKEA poskytuje společnost Inter IKEA, která má na starosti i jejich zásobování. Firma oznámila, že tržby ve všech obchodech IKEA a na internetu za finanční rok stouply o 6,5 procenta na rekordních 44,6 miliardy eur. K růstu přispělo zvýšení cen a zmírnění dopadů pandemie, což vykompenzovalo nedostatek dodávek, oslabení spotřebitelské důvěry a odchod firmy z Ruska.