ODEMČENO: Češi padají do investorských pastí, OKD bude dál těžit, jádro se v EU vrací do hry

Jaderná elektrárna Emsland v Dolním Sasku je jednou ze tří jaderných elektráren v Německu, které jsou dosud v provozu.

Jaderná elektrárna Emsland v Dolním Sasku je jednou ze tří jaderných elektráren v Německu, které jsou dosud v provozu. Zdroj: Reuters

Úspory v trapu. Česko je rájem investorských pastí, lidé v nich hledají lék na inflaci. Válka změnila pohled na uhlí, chceme těžit do roku 2025, říká nový šéf OKD Roman Sikora. Šance evropského jádra ožívají, ale zatím si prochází velkým trápením.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.

odemykáme >>>

Úspory v trapu. Česko je rájem investorských pastí, lidé v nich hledají lék na inflaci

Bez pravidel, neviditelně, se zlatavým pozlátkem a s příslibem tučného, a hlavně zaručeného výnosu. Tak v Česku fungují novodobí šmejdi podnikající v investicích. Domácí trh jim skýtá hned několik příležitostí, které legislativci i regulátoři jednoduše neřeší. A to přes fakt, že se v těchto sférách mohou točit i desítky miliard korun. Kolik přesně, nikdo neví, informace o nich totiž nejsou dostupné. O čem je řeč? O miliardách úspor, které tuzemští drobní investoři lijí do potenciálních pastí na peníze, ať už jde o půjčky troufalým podnikatelům bez byznys plánu, vklady u samozvaných správců pofiderních kvazifondů, či o investice do vzdušných zámků obchodníků s nestoudně bohatou fantazií.

odemykáme >>>

Válka změnila pohled na uhlí, chceme těžit do roku 2025, říká nový šéf OKD Roman Sikora

Jediný tuzemský těžař černého uhlí, společnost OKD, zažívá renesanci. Kvůli válce na Ukrajině a hrozbě nedostatku plynu, má o odbyt postaráno. Nyní se snaží odběratele přesvědčit k dlouhodobějším kontraktům, aby měla lepší manévrovací prostor při případném poklesu cen uhlí. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že OKD své pozice opouštět nechce. „Fungování OKD nemusí skončit hned ani v roce 2025. Je možné, že pak budeme ještě několik let podnikat s uhelnými kaly, které získáme z místních kalových rybníků,“ říká nový šéf OKD Roman Sikora.

odemykáme >>>

Šance evropského jádra ožívají, ale zatím si prochází velkým trápením

Zatímco Němci se už od začátku tisíciletí dohadovali o tom, jak rychle opustí jadernou energetiku, Britové si realisticky lámali hlavu nad tím, jak budou stavět nové reaktory. Ve skutečnosti ale obor zažívá velké trápení v celé západní Evropě. Sliby francouzské společnosti EDF, že si její britští zákazníci díky elektřině z nové elektrárny Hinkley Point C připraví štědrovečerní pokrmy na Vánoce 2017, se ukázaly jako zcela odtržené od reality. Hinkley Point C je jednou z mála elektráren, které se dnes v Evropě stavějí. Projekt nabíral zpoždění už v přípravné a schvalovací fázi, podobné to bylo po startu výstavby. Energie ze dvou nových reaktorů v ideálním případě poslouží k přípravě štědrovečerního menu v roce 2027.

>>> výběr toho nejlepšího z rubriky E15 Premium

Lukačovičův startup Windy prorazil do TOP 500 světových serverů. Přesto zůstává ztrátový

Česká aplikace poskytující interaktivní předpověď počasí po celém světě Windy.com už návštěvností mnohonásobně překonala Seznam. Služba, kterou ovládá majitel Seznamu Ivo Lukačovič, v červenci podle údajů Similarweb.com zaznamenala téměř 55 milionů návštěvníků. Seznam měl podle čísel NetMonitoru, jenž měří návštěvnost českých webů, ve stejném měsíci 6,8 milionu reálných uživatelů. Windy nicméně zůstává ztrátovým startupem.

Práskače odmítáme aneb české firmy stále otálejí se zavedením whistleblowingu

Zatímco pro veřejné subjekty a jimi vlastněné společnosti platí směrnice o whistleblowingu od loňského prosince, firem se povinnost dotkne až v příštím roce. Část z nich už ale oznamovací kanál zavedla. Frekvence oznamování se ovšem stále pohybuje na minimální úrovni oproti evropským státům. Může za to romantizace pachatelů, nízké etické hodnoty Čechů a tlak na zaměstnance, míní odborníci.

Video placeholde
Z(a)tracená čísla 10. díl • Videohub

Burzovních nováčků letos v USA i v Evropě značně ubylo. Stovky firem IPO odložily

Propady a výkyvy na akciových trzích doléhají negativně na počty firem, které nově vstupují se svými cennými papíry na burzy ve Spojených státech a v Evropě. Aktuálně to vypadá, že letošek bude v USA z hlediska primárních veřejných nabídek – anglicky initial public offering či jen IPO – nejhorší od roku 2009. Na lepší situaci na trzích vyčkává jen v USA přes 300 firem.

Mimořádné zdanění rafinerií přinese jednotky miliard. Čerpacím stanicím se patrně vyhne

Stát by rozšířením mimořádného zdanění rafinerií a distributorů paliv mohl získat dvě až tři miliardy korun. Vychází to z propočtů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, včera vládě doporučila.

Tvůrce hry Doom bude konkurovat Čechům. Získal půl miliardy na vývoj umělé inteligence

Legendární americký programátor a podnikatel John Carmack, který se jako hlavní technický mozek podílel na vývoji přelomových videoher Wolfenstein 3D, Doom a Quake, se pouští do konkurenčního boje s českými protějšky. Carmack získal investici dvacet milionů dolarů, tedy zhruba půl miliardy korun, na vývoj univerzální umělé inteligence (AI) schopné napodobit člověka. Základnímu výzkumu umělé inteligence se věnuje jen několik společností z celého světa, mezi něž patří i pražský startup GoodAI.

více exkluzivních článků najdete v rubrice E15 Premium