Automobilové a strojírenské firmy chystají na Slovensku investice za téměř 190 milionů | E15.cz

Automobilové a strojírenské firmy chystají na Slovensku investice za téměř 190 milionů

>ČTK

Dvě firmy z automobilového a strojírenského průmyslu plánují na Slovensku investovat více než sedm milionů eur (189 milionů korun) do rozšíření výroby a do výzkumu. Slovenské ministerstvo hospodářství navrhlo investorům udělit státní pobídky.

Společnost Slovakia Automotive Interior Systems z čínské skupiny Yanfeng Global Automotive Interior Systems hodlá za 3,86 milionu eur (104 milionů korun) rozšířit nynější technologické centrum v Trenčíně na západním Slovensku. Firma se tam zaměřuje na výzkum a vývoj interiérových komponentů do automobilů, hlavně přístrojových desek, palubních systémů a jiných komponentů.

Do roku 2018 plánuje podnik vytvořit díky projektu 44 nových pracovních míst. Firma požádala stát o pobídky odpovídající pětině hodnoty investice. Podnik není jediným svého druhu na Slovensku, kde má hned několik konkurentů. Odvětví automobilového průmyslu je hlavním tahounem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.

Jančura má na Slovensku další spory. Podle ministerstva dopravy nedodržuje kapacitu vlaků

Rozšíření stávajícího závodu plánuje také slovenská divize rakouské společnosti Künz Holding, která má na východním Slovensku továrnu na výrobu komponentů do jeřábů a pro vodní elektrárny. Hodnota nového projektu činí 3,71 milionu eur (100 milionů korun) a díky záměru má vzniknout 40 pracovních míst.

Více než čtvrtinu hodnoty investice by podniku mohl stát kompenzovat formou pobídek, které firma získala již na dřívější investici na Slovensku.

Nezaměstnanost na Slovensku se pohybuje na dlouhodobých minimech kolem devíti procent, dlouhodobě je ale vyšší než průměr za celou Evropskou unii. Navzdory tomu si zaměstnavatelé v zemi pod Tatrami stěžují na nedostatek vhodné pracovní síly a zaměstnávají stále více cizinců.

Slovenská vládní strana chce ústavou chránit půdu před cizinci
Mladé Slováky si získala Kotlebova strana, její preference mohou dále růst
Slováci si najímají Rumuny a Srby, chybí jim lidé s kvalifikací

Autor: >ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!