ČEZ se podle rozhodnutí úřadů fakticky nemůže bulharských aktiv zbavit, říká místní novinář | e15.cz

ČEZ se podle rozhodnutí úřadů fakticky nemůže bulharských aktiv zbavit, říká místní novinář

Jan Pavec

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zdůvodnění bulharské Komise pro ochranu hospodářské soutěže, které zastavily místní transakce českých společnosti ČEZ a PPF, jsou směšná, tvrdí editor ekonomického týdeníku Kapital Nikolaj Stojanov. Podle něj je to vůbec poprvé v historii bulharského antimonopolního úřadu, kdy došlo k zablokování transakce.

O jaké argumenty se ČEZ a PPF můžou ve svých odvoláních u správního soudu opřít?

Obsah jejich odvolání neznáme. Ale podle rozhodnutí antimonopolního úřadu a vyjádření expertů mají právníci důvodů k žalobě spoustu.

Bulharský zákon o hospodářské soutěži uvádí, že před rozhodnutím o zastavení akvizice musí dojít ke komplexnímu zhodnocení dohody. Ten proces se zahájil v případě nákupu Nova Broadcasting Group ze strany PPF, ne ale v případě ČEZ a Inercomu.

Navíc je rozhodnutí o zastavení transakce velmi silné a v praxi unijního antimonopolního práva se využívá jen zřídka. Pokud jsou pochybnosti o negativních důsledcích dohody na trh, obvykle se za určitých podmínek povolí – kupec například musí prodat část svých vlastních aktiv. K tomu ale v tomto případě nedošlo a Komise pro ochranu hospodářské soutěže přistoupila rovnou k zákazu.

Co si tedy myslíte o samotném zdůvodnění úřadu?

Za prvé je velmi krátké a postrádá argumenty. V případě ČEZu většina z 29 stránek popisuje transakci, popis aktivity jednotlivých stran a přehled bulharského energetického trhu. Samotné rozhodnutí je na dvou až třech stranách a člověk se tam toho moc nedočte.

Regulátor v zásadě píše, že dojde k překryvu, protože kupující vlastní nějaké solární parky. Nikdo z trhu si přitom na narušení soutěže nestěžoval. Většina zdůvodnění se dá přeložit takto: prodaná aktiva jsou velmi velká a důležitá. Proto se nemůžou prodat, mohlo by to způsobit problémy. To je směšné a v zásadě to znamená, že se ČEZ svých bulharských aktiv bez ohledu na okolnosti nemůže nikdy zbavit.

Vidíte za rozhodnutím nějaké politické důvody?

Oznámení o prodeji aktiv ČEZ způsobilo v Sofii pozdvižení. Úplně neznámá společnost Inercom měla koupit distributora elektřiny pro hlavní město a třetinu země. Vláda se snažila nějak utišit strach veřejnosti. Slibovala zastavení transakce, potom vstup státu. Určitě tam byl silný politický tlak. Je ale těžké říct, co je finálním cílem a jestli mají podnikatelé blízcí vládnoucí straně aktiva ČEZ zájem koupit.

Jak často bulharský antimonopolní úřad zastavuje transakce?

Za 25 let své historie Komise si nejsem vědomý dalšího rozhodnutí o zastavení transakce. Ani jednoho.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery