Dieselgate nekončí, vyšetřování se přesouvá do Ameriky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Dieselgate nekončí, vyšetřování se přesouvá do Ameriky

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Automobilky dále čelí vyšetřování v souvislosti s kauzou dieselgate. Aféra s podváděním při měření emisí naftových motorů v USA graduje, obvinění čelí nejen evropské automobilky, ale i místní „klenot“ General Motors.

Zhruba sedm set tisíc nespokojených zákazníků podalo v průběhu minulého týdne soudní žalobu na automobilku GM. Lidé si mezi lety 2011 a 2016 koupili její pickupy s motory se součástkami, které upravovaly emise. Podle obžaloby by škoda na životním prostředí mohla být větší, než jakou způsobily vozy Volkswagenu. General Motors však nařčení odmítá.

Volkswagen dal zapomenout na dieselgate, zisk zvýšil víc jak o čtvrtinu

V žalobě přitom několikrát padlo jméno německého technologického koncernu Bosch, který do vozů dodával řídící jednotky, jež mají právě upravování emisí na starosti.
Bosch figuruje také v kauze německé automobilky Daimler. Ta v USA také čelí vyšetřování a podle agentury Bloomberg mají v brzké době padnout dokonce první obvinění vrcholných představitelů firmy.

Také proto koncern začal v tomto týdnu připravovat právní tým, který má pomoci zmírnit následky těchto obvinění. Další automobilkou, pro kterou dodával software Bosch, byl koncern Fiat-Chrysler.

Poklidný rozchod. Opel bude vyrábět auta pro GM i pod křídly Francouzů

Vyšetřování dieselgate se posunulo i v Německu. Již začátkem měsíce prokurátoři oznámili, že vyšetřují nejvyšší představitele společnosti Porsche, která má majoritní rozhodovací právo v koncernu Volkswagen. Mezi podezřelými je například generální ředitel Matthias Müller. Zástupci automobilky dokonce nevyloučili možnost, že v brzké době dojde k razii v kancelářích Volkswagenu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!