Francie odstavila čtyři jaderné reaktory. Ve vedru se nezvládají chladit | E15.cz

Francie odstavila čtyři jaderné reaktory. Ve vedru se nezvládají chladit

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vlna veder, která zasáhla většinu Evropy, není zdrojem nepříjemností jen pro lidi. Příliš velké teploty způsobují potíže i francouzským jaderným elektrárnám. Státní energetická společnost EDF musela na konci minulého týdne odstavit čtyři ze svých jaderných bloků. Důvodem jsou problémy s chlazením.

EDF odstavila čtyři reaktory v elektrárnách Saint-Alban, Bugey a Fessenheim. Důvodem je příliš teplá voda v Rýnu a Rhôně. Právě říční vodu elektrárny využívají ke svému chlazení. Především potíže elektrárny ve Fessenheimu vyvolaly nevoli v sousedním Německu, které dlouhodobě usiluje o uzavření této stárnoucí elektrárny nedaleko svých hranic. Prozatím tomu ale brání vlekoucí se stavba nové jaderné elektrárny v Flamanville, která má Fessenheim nahradit.

S příliš teplou vodou v řekách se přitom obtížně vyrovnávají i mnohé německé reaktory. Elektrárna Philippsburg omezila výkon o deset procent a její provozovatel, koncern ENbW, počítá s tím, že bude ještě hůře. Firma si u úřadů vyjednala výjimku, která jí umožní provozovat jaderné elektrárny i poté, co teplota říční vody určené k chlazení bloků překročí 28 stupňů. Výkon snížily také elektrárny Grohnde a Brokdorf.

Problémy mají i reaktory v dalších zemích, provoz elektráren komplikuje například mimořádně teplé skandinávské léto – podle údajů agentury Reuters jsou současné teploty o 6 až 10 stupňů vyšší, než bývá v této době obvyklé. Švédský Vattenfall už odstavil jeden blok elektrárny Ringhals poté, co teplota vody v moři, kterou elektrárny využívá k chlazení, překročila limitní hodnotu 25 stupňů. Finská elektrárna Loviisa je sice stále v provozu, kvůli vedrům musela ale omezit výkon.

K omezení dochází i ve Švýcarsku, kde řeka Aara nezvládá chladit reaktor v Mühlebergu, který musel snížit výkon o deset procent. K podobnému jevu ale podle provozovatele dochází každé léto. Výkon musela snížit výkon i nejstarší fungující jaderná elektrárna na světě v Beznau.

České jaderné elektrárny díky odlišné konstrukci vedra zvládají lépe. „Naše elektrárny využívají takzvaný uzavřený cyklus, ke snižování teploty vody se používají chladicí věže. Vysoké teploty tak výrobu v elektrárnách prakticky neomezují, na rozdíl od průtočných systémů, které se vyskytují například ve Francii či Německu,“ uvedl v minulém týdnu pro E15.cz mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah