Hinkley Point C: Náklady na stavbu vzrostly o miliardy liber | E15.cz

Hinkley Point C bude dražší a později. Podívejte se na stavbu obří britské jaderné elektrárny

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Navýšení nákladů až o tři miliardy liber (87,3 miliardy korun) a více než roční zpoždění. Dokončení nového bloku britské jaderné elektárny Hinkley Point, kterou staví francouzský energetický obr EDF Energy, se protáhne kvůli špatným podmínkám pro pozemní prace. Ty budou nakonec dražší, než se očekávalo. Náklady na stavbu tak vzrostou o 1,9 až 2,9 miliardy liber na celkových 22,5 miliard liber. Infomorval o tom server The Guardian

Francouzská EDF podle deníku také špatně posoudila náklady na přizpůsobení svého nového reaktoru tak, aby splňoval britské normy. Obdobně postupovala EDF i u rozestavěných jaderných elektráren Olkiluoto ve Finsku a Flamanville ve Francii. I zde náklady stoupají o miliardy eur

Ředitel pro strategii EDF Energy Paul Spence řekl pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4, že „si dnes nemůže být jistý“, že v Hinkley Point nedojde k dalšímu zvyšování nákladů. „Je třeba zdůraznit, že toto zvýšení nákladů by se nemělo dotknout budoucích spotřebitelů,“ doplnil Spence.

Hinkley Point C je v tuto chvíli jeden z největších inženýrských projektů v Británii. Do roku 2025 má jeho produkce pokrývat sedm procent britské spotřeby elektřiny. Jedná se o první jadernou elektrárnu v Británii od roku 1995.

Pro představu - použitá ocel v elektrárně by stačila na stavbu železnice z Londýna do Říma, beton by vystačil na výstavbu 75 sportovních stadionů a celkově bude Hinkley Point C stát více než tunel pod Lamanšským průlivem. 

Podívejte se na průběh stavby:

Kde se nachází Hinkley Point C?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah