Japonci nabízejí za Prazdroj a další pivovary více než 200 miliard

Prazdroj (ilustrační foto)

Prazdroj (ilustrační foto) Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: Robert Wallace via Flickr

Sklepy Plzeňského Prazdroje
Technologie v Plzeňském Prazdroji
Brána pivovaru Plzeňský Prazdroj
Tanky a sladová sila Plzeňského Prazdroje
Brána pivovaru Plzeňský Prazdroj
10
Fotogalerie

Japonská pivovarnická společnost Asahi Group prý nabídla za Plzeňský Prazdroj a další východoevropské značky pivovaru SABMiller patnáctinásobek zisku EBITDA, který loni za pivovarskou skupinu přesáhl 500 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun). Cena se tak může vyšplhat až k osmi miliardám eur, tedy přes 200 miliard korun.

Informoval o tom dnes server IHNED.cz s odvoláním na zdroj Hospodářských novin (HN) blízký transakci.

Prodej aktivit SABMilleru v ČR, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí podmínek pro převzetí podniku konkurenční skupinou Anheuser-Busch InBev. Vedle Prazdroje zahrnují prodávaná aktiva polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

Na užším seznamu zájemců o pivovary je vedle Asahi také investiční skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera a konsorcium vedené švýcarskou investiční společností Jacobs Holding, které zahrnuje kanadský penzijní fond PSP Investments a českou investiční firmu R2G. Podle zdroje HN ale nabídly v druhém kole závazných nabídek za pivovary méně než Asahi.AB InBev se na převzetí SABMilleru dohodl loni a transakci v hodnotě 79 miliard liber (2,4 bilionu korun) dokončil v říjnu. Upevnil si tak pozici největšího světového výrobce piva. Nová společnost má pod kontrolou zhruba 27 procent světového trhu s pivem.

V druhém kole závazných nabídek do 12. prosince měla být kritériem výběru partnera k jednání cena a rychlost v následném dokončení prodejního procesu. O tom, s kým vstoupí AB InBev do konkrétních jednání o prodeji pivovarů bude jasno v nejbližších dnech, doplnil IHNED.cz.