Podniky hromadně investují do úspor energií. Sektor energetických služeb násobně poroste

Sektor energetických služeb, který se zabývá dodávkami úsporných řešení, zažívá bezprecedentní boom.

Sektor energetických služeb, který se zabývá dodávkami úsporných řešení, zažívá bezprecedentní boom. Zdroj: Archiv/Euro

Ocelárny, chemičky, sklárny a další energeticky náročné provozy musí řešit, jak eliminovat dopad vysokých cen energií na své provozy. Kdo z nich do energeticky úsporných řešení neinvestoval a má dostatek kapitálu, pracuje buď na jejich přípravách, nebo alespoň sonduje technologické možnosti, říká analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
K rozvoji sektoru kromě situace na trhu přispívá dotační politika, která firmám umožňuje nechat si proplatit desítky procent investičních nákladů z unijních peněz.
3 Fotogalerie
Ondřej Souček

Firmy, které se zabývají dodávkami úsporných energetických řešení, zažívají  bezprecedentní nárůst poptávky. Zájem o energetické úspory zvyšují vysoké ceny plynu, elektřiny i tepla. Návratnost projektů se zkracuje i navzdory dvoucifernému zdražení technologií i komponent, hlásí Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Celý sektor v příštích letech významně poroste.

Ocelárny, chemičky, sklárny a další energeticky náročné provozy musejí řešit, jak eliminovat dopad vysokých cen energií na své provozy. Kdo z nich do energeticky úsporných řešení neinvestoval a má dostatek kapitálu, pracuje buď na jejich přípravách, nebo alespoň sonduje technologické možnosti, říká analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

„Ze sektoru energetických služeb, který byl v energetice dlouho na okraji zájmu, se pomalu stává plnohodnotný vyspělý obor, který má díky vysokým cenám energií zajištěný růst minimálně na několik let dopředu,“ míní Gavor s tím, že firmy nechtějí jen ušetřit, ale hledají cestu také k větší energetické soběstačnosti.

ČEZ ESCO očekává trojnásobné tržby

Růst sektoru předpokládají i největší hráči v oboru. Dominant na českém trhu Skupina ČEZ ESCO ve svých prognózách uvádí, že v roce 2030 v energetických službách očekává souhrnné tržby kolem 78 miliard korun, většinu ze zahraniční. Loni přitom ČEZ ESCO utržil jen zlomek, asi 25 miliard, z čehož zhruba 6,4 miliardy korun šlo z českého trhu.

Podobně rychlý růst chystá společnost Amper Savings, která loni utržila stovku milionů korun a letos očekává čtvrt miliardy. Dosavadní trojka na trhu, MVV Energie CZ, divize energetických služeb, letos plánuje nárůst tržeb z 60 milionů na přibližně stejnou hodnotu jako její nejbližší konkurent. Obě firmy chtějí v nejbližších letech dostat obrat minimálně nad 300 milionů.

K rozvoji sektoru kromě situace na trhu přispívá dotační politika, která firmám umožňuje nechat si proplatit desítky procent investičních nákladů z unijních peněz. V současnosti k tomu mohou podniky použít fond Národního plánu obnovy a nejpozději v červenci pak budou moci žádat o podporu i z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Proč stále rostou ceny energií?

Video placeholder
Proč stále rostou ceny energií? • Videohub

„Očekávaná návratnost projektů se výrazně liší případ od případu a ta finální bude záviset také na vývoji cen energií,“ říká předseda APES Miroslav Marada. Obecně hráči z trhu uvádějí, že se investovaná částka zákazníkům vrací do sedmi, osmi let. Pokud ale vysoké ceny vydrží, může se doba návratnosti zkrátit i o roky. Zabránit by tomu neměl ani fakt, že meziroční zdražení technologií a komponent se podle Marady pohybuje od dvaceti procent výš.

Panely na střeše, LED svítidla a zateplení

„Aktuální situace na energetických trzích, zapříčiněná nejen válečným konfliktem na Ukrajině, dává tušit, že investice do našich střešních solárních elektráren se nám navrátí mnohem dříve, než jsme předpokládali,“ říká například Marek Roll, mluvčí společnosti Čepro, která se na svých střechách chystá nainstalovat dva megawatty fotovoltaického výkonu.

Státní distributor paliv podobně jako další firmy nezůstal jen u solárů. V plánu má investice také do modernizace tepelného hospodářství, do zateplení nebo například nákupu LED svítidel.

Podobné kroky chystá i chemička Bochemie. „Pro novou topnou sezonu dokončujeme rekonstrukci stávajícího systému výroby a rozvodů páry nebo například instalaci kombinované výroby elektřiny a tepla a souvisejícího vytápění,“ říká člen představenstva společnosti Jiří Puš. Souhrnná výše investic do snížení spotřeby, včetně instalace střešní fotovoltaiky, se podle něho vyšplhá na sto milionů korun.

Největší hutě v Česku Liberty jdou ještě dál. Kromě toho, že Liberty už stihla vyměnit tři tisíce svítidel za nová úspornější LED světla, čímž plánuje ušetřit více než 200 milionů korun ročně, nyní pracuje na celkovém plánu dekarbonizace a energetické soběstačnosti. Do roku 2030 chce být podnik uhlíkově neutrální, na což je připraven vynaložit miliardy korun.

Tržby tuzemského sektoru energetických služeb se počítají ve vyšších jednotkách miliard. Hlavními zákazníky jsou stále veřejné instituce, čím dál častěji ale do úsporných řešení investují i soukromé firmy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!