Sedmadvacítka hledá cenový strop pro ruskou ropu. Vysoký pomůže platit válku, nízký je risk

Příjmy z ruské ropy by mělo v blízké době omezit částečné unijní embargo a cenový strop.

Příjmy z ruské ropy by mělo v blízké době omezit částečné unijní embargo a cenový strop. Zdroj: Profimedia

Příjmy z ruské ropy by mělo v blízké době omezit částečné unijní embargo a cenový strop.
Příjmy z ruské ropy by mělo v blízké době omezit částečné unijní embargo a cenový strop.
3
Fotogalerie

Necelý týden zbývá do spuštění zásadních opatření, která mají snížit ruský příjem z ropy, ale Západ ještě nenašel shodu v důležitých otázkách. Společně s částečným unijním embargem na surovinu z válčící země na ni má být uvalen cenový strop, který by měl mimo jiné zajistit, že ropy bude na světových trzích dost. Jenže členové EU se zatím nedokázali dohodnout na jeho výši a Kyjev je tlačí k nízkému limitu.

Evropské státy se na poslední chvíli snaží dospět ke shodě v otázce ceny za ruskou ropu, nad kterou nebudou moci unijní firmy při jejím vývozu do třetích zemí jít. Opatření se dotkne přepravců a firem poskytujících pojištění a další služby. Sedmadvacítka se tak pokouší sladit se skupinou G7. Sama chystá úplné embargo na dovoz ruské ropy po moři a příští rok by měla proudit do společenství už pouze jižní větví ropovodu Družba.

Co určuje cenu ropy?

Video placeholde
• Videohub

Navržená hladina ruské příjmy nesrazí

Minulý týden unijní země nedokázaly najít shodu na maximu mezi 65 a sedmdesáti dolary za barel. Tento limit je pro některé členy sedmadvacítky příliš štědrý, proti se postavily Polsko a Pobaltí. „Toto je okamžik, kdy potřebujeme (prezidentovi) Vladimiru Putinovi vyslat jasný signál jednoty. Tuto záležitost musíme vyřešit ještě před 5. prosincem,“ citoval o víkendu list Financial Times nejmenovaného unijního diplomata, který kritizoval Varšavu za neústupnost.

I Kyjev však před obnovením jednání na unii naléhal, aby stanovila hranici podstatně níž. „My bychom rádi, aby sankce byly v boji velmi efektivní, a tedy aby limit byl stanoven na úrovni 30 až 40 dolarů a Rusko ty sankce pocítilo,“ řekl novinářům prezident Volodymyr Zelenskyj. Ceny ropy v poslední době klesaly, Brent se aktuálně pohybuje kolem 81 dolarů za barel a typ WTI se dostal pod 74 dolarů.

A vzhledem k tomu, že Moskva musí prakticky od počátku své invaze na Ukrajinu prodávat surovinu se slevami, jsou kritici přesvědčení, že navržená cenová hladina by neměla vůbec žádný dopad na příjmy Kremlu.

„S ohledem na to, že se ruská ropa obchoduje za šedesát až 65 dolarů za barel, je navrhovaný cenový strop již v souladu s převládajícími tržními podmínkami,“ řekl CNBC Vivek Dhar, expert na komodity z Commonwealth Bank of Australia. Podle některých zdrojů se dostal ruský Urals v posledních dnech ještě níž, dokonce až k 52 dolarům.

Rejdařské země se nízkého limitu bojí

Od počátku úvah o zavedení cenového stropu na ruskou ropu se vědělo, že najít optimální hranici nebude snadné. Odborníci upozorňovali na to, že je potřeba vyvážit snahu omezit ruské příjmy a úsilí udržet dostatek suroviny na trhu. Tedy neodradit Moskvu příliš nevýhodným limitem, který by ji vedl k omezování produkce.

Na to nyní poukazují unijní státy, pro které je zachování obchodu s ropou důležité, tedy Řecko, Malta a Kypr. Atény podle dostupných zdrojů nechtějí jít pod sedmdesát dolarů. K ústupkům by zřejmě byly svolné jedině za podmínky kompenzace ušlého zisku.

Samotné Spojené státy iniciovaly návrh stropu na základě obavy, že unijní sankce stáhnou z trhu velké množství ropy, což požene její ceny vzhůru. To by zhoršilo energetickou krizi na Západě. „Nižší cenový strop znamená větší inflaci, větší nespokojenost spotřebitelů a zpřísňování měnové politiky,“ zdůraznil podle CNBC analytik společnosti Raymond James Pavel Molchanov.

Domnívá se proto, že strop bude nakonec z důvodu opatrnosti příliš vysoký. Washington ale ujišťuje, že limit nemá být konečný a bude pravidelně revidován. Také někteří experti naznačují, že nyní jde hlavně o to dosáhnout úvodní shody a nástroj spustit.

Moskva hrozí zákazem prodeje

Moskva zatím dává najevo, že se nepřizpůsobí žádné hladině a podle Bloombergu se chystá vydat zákaz obchodu se zeměmi a firmami, které nástroj zavedou. Je však možné, že se Kreml pouze snaží odradit unii od zavedení nižšího stropu. Další otázkou je, zda se podaří do projektu zapojit velké asijské kupce v čele s Čínou a Indií, kteří v posledních měsících využívali ruských slev.

Očekává se přitom, že by ceny ropy mohly jít ještě dále dolů. Aktuálně k jejich poklesu přispívají protesty v Číně, které se přidávají k obavám z poklesu poptávky v asijské velmoci v důsledku koronavirových opatření a celkového útlumu globální ekonomiky. WTI by podle některých názorů mohla spadnout k sedmdesáti dolarům za barel.

Vývoj však bude záviset nejen na náběhu unijního embarga, ale také na dalším postoji kartelu OPEC a jeho spojenců k objemu těžby. V říjnu se těžaři dohodli na překvapivém snížení produkce o dva miliony barelů denně, znovu mají zasednout 4. prosince.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!