Stát řeší dědictví po IPB. Chystá prodej největší papírny na Balkáně | E15.cz

Stát řeší dědictví po IPB. Chystá prodej největší papírny na Balkáně

České ministerstvo financí připravuje nové výběrové řízení na prodej slovinské papírenské společnost Vipap Videm Krško. Stát k ní přišel po krachu banky IPB. Hlavní věřitelé firmy se dohodli, že se podnik společně znovu pokusí prodat a rozdělí si mezi sebe výtěžek. Termín výběrového řízení se zatím neví. Ministerstvo se snažilo firmu prodat již v loňském roce. Mezi hlavní věřitele firmy patří banky a ministerstvem vlastněné firmy Prisko a IMOB.

"Doufáme, že proces bude úspěšnější, než byl v roce 2015, kdy se nepřihlásil žádný zájemce," uvedlo ministerstvo. 

Návrh na prodej firmy schválila vláda v květnu 2013. Ministerstvo financí tehdy navrhlo obchodní veřejnou soutěž, jejímž jediným kritériem bude navržená cena. Očekávanou cenu úřad nezveřejnil.

Loni v září se přitom ještě podle resortu financí jednalo o způsobu restrukturalizace firmy. Ekonomická situace firmy se totiž zkomplikovala mimo jiné kvůli jejímu výrobnímu programu. 

"Jen v roce 2015 byly v Evropě na trhu novinového papíru uzavřeny výrobní kapacity v rozsahu roční produkce více než milion tun. Společnost Vipap akutní krizi na trhu novinového papíru v posledních dvou letech přestála a v letošním roce se trh stabilizuje," uvedl loni v září úřad.

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně, specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 tisíc tun novinových a recyklovaných grafických papírů. Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. 

V té době to byla jedna z největších tuzemských investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Zbývajících tři a půl procenta firmy tvoří akcie v držení společnosti. Ministerstvo financí tak nepřímo ovládá celých sto procent společnosti. V roce 2015 vykázala firma podle výroční zprávy ztrátu zhruba šest milionů eur.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!