Budoucností vojenství jsou tanky na elektřinu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Tanky by brzy mohly jezdit na elektřinu

Stanislav Mihulka - VTM.cz

Hlavní bojové tanky a další obrněná vozidla dohledné budoucnosti by mohly využívat elektrický nebo případně hybridní pohon. Přechod na takové pohonné systémy by vyřešil hned několik problémů, jimž dnes obrněnci čelí. Jednak by odpadly problémy se zajištěním značného množství paliva přímo na bojištích, a také by se podstatně snížilo ohrožení vojáků, kteří dnes zajišťují dopravu paliva pro obrněnce k bojovým liniím.

Tanky a další obrněná vozidla v dnešní době využívají motory na naftu či benzín. Tato často velmi těžká vozidla potřebují pohon nejen na pohyb rozmanitým terénem, časté zrychlování a manévrování, ale také kvůli zajištění energie pro palebné systémy, senzory a systémy podpory pro lidskou posádku. Proto mají tanky nesmírně silné motory, o výkonu až 1 500 koňských sil.

Není divu, že takové motory spotřebují spoustu paliva. Vlastně ohromnou spoustu paliva. Obrněná divize US Army s kompletním stavem všech obrněných vozidel může spotřebovat téměř dva miliony litrů paliva za jediný den. Toto palivo je přitom nutné dopravit do oblasti bojů, obvykle z kontinentálních Spojených států.

Přechod na elektrické či hybridní pohony by proto usnadnil život celé armádě. Významně by pokleslo množství paliva, které je nutné dopravit do oblasti bojových operací. 

Celý článek najdete na žive.cz >>>

Česká firma získá z obrněnců stamiliony. Ať už tendr vyhraje kdokoli
Vznikly kvůli oceli na tanky proti Hitlerovi, fungují doteď. Prohlédněte si čeljabinské hutě
3D tisk a tanky, které se dokáží maskovat jako chameleon. Expert nastínil trendy ve vojenství

Autor: Stanislav Mihulka - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!