Zbrojaři dosáhnou na úvěry, umožní to posílení EGAP. Peníze ale potřebuje i rozvojová banka
Donedávna kritizovaný a mnoha bankami zcela přehlížený byznys se zbraněmi, municí či vojenskými elektronickými systémy získává na vážnosti. Válka na Ukrajině spolu s ochlazováním vztahů mezi Evropou a USA nutí evropské orgány a také národní vlády, aby byly k obrannému průmyslu vstřícnější. Pokrok dělá i Česko. O půl miliardy korun navýšilo kapitál státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Peníze jsou určené právě zbrojařům, kterým usnadní cestu k bankovním půjčkám.
„Vítáme každou aktivitu, finančních prostředků není nikdy dost. Očekáváme, že v příštím roce kapitál EGAP ještě vzroste,“ řekl e15 šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.
Potřeba jsou další miliardy
Zájmové sdružení více než stovky firem by zároveň uvítalo, kdyby vláda podpořila také Národní rozvojovou banku. I ta je plně ovládaná státem. „Má k dispozici jen evropské peníze, které nelze na výrobu v oblasti obrany použít. Bylo by velmi žádoucí, aby tato banka získala z českých národních zdrojů alespoň jednotky miliard korun pro rozvoj zbrojního sektoru,“ zdůraznil Hynek.
O navýšení kapitálu EGAP rozhodl ve středu kabinet. Opatření zajistí záruky pro úvěry českých zbrojařů v objemu pěti miliard korun. „Je to další program podpory tohoto odvětví, což je jeden z nezbytných kroků k posílení bezpečnosti České republiky. Kromě zvyšování výdajů na armádu je důležité, abychom posilovali i výrobní kapacity našich firem,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS). Cílem je podle něj pomoci zejména malým a středním podnikům, které mají ztížený přístup ke komerčnímu financování.
Nyní bude moci více subjektů žádat EGAP o pojištění dlouhodobých investičních úvěrů. Navíc by měly zlevnit, protože EGAP pokryje část rizik nesených bankovními domy. Fiala upozornil, že podpora je návratná. Nejedná se tedy o dotace.
Šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) doplnil, že vláda o programu diskutovala s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu. Ujistil, že podpora ze strany EGAP začne fungovat v řádu několika týdnů. Program má zlepšit nejen obranyschopnost Česka. „Přispěje k posílení ekonomického růstu a k vytváření kvalifikovaných a relativně dobře placených pracovních míst,“ věří Stanjura.
Investice výhradně doma
Předseda představenstva EGAP David Havlíček připomněl, že soukromé bankovní domy jsou vůči menším zbrojním podnikům stále ještě opatrné. „Touto změnou dáváme bankám najevo, že financování těchto firem má podporu české vlády a že je žádoucí. Podmínkou je, aby nové výrobní kapacity vznikaly na území Česka,“ uvedl Havlíček.
EGAP loni pojistil export českých firem za více než 41 miliard korun, například vývoz autobusů na Pobřeží slonoviny či letadel do Senegalu. Za celou dobu své existence státní instituce podpořila vývoz za více než 1,1 bilionu korun. Má zkušenosti i s podporou obranného a leteckého průmyslu. S pomocí EGAP vyvezlo Aero Vodochody 12 cvičných letounů L39 NG do Vietnamu, kontrakt ukončilo začátkem března.
České projekty na Ukrajině
České zbrojní a další firmy úspěšně rozjíždějí také projekty na Ukrajině. Aktuálně tam mají rozpracované desítky zakázek a už brzy budou moci zahájit další. Umožní to nástroj Evropské unie na podporu válkou zmítané země, k němuž se Česko přihlásilo. Státy EU žádost začátkem měsíce schválily.
ČR z evropského rozpočtu získá 188 milionů eur, tedy zhruba 4,7 miliardy korun, ve formě záruk na investiční úvěry a kombinovaných záruk s granty. Konkrétně půjde o dva programy.
První z nich cílí na oblast kritické infrastruktury, především na obnovu ukrajinské energetiky. Na tento program bude z evropského rozpočtu poskytnuto 100 milionů eur, asi 2,6 miliardy korun. Dalších přibližně 850 milionů korun na úvěrové financování pro české podniky plánují poskytnout ministerstva průmyslu a obchodu a zahraničí.
Druhý český program, který EU podpořila, je určen na modernizaci šesti vybraných ukrajinských nemocnic. Za tímto účelem Česko z evropského rozpočtu získá 88 milionů eur. Díky nim si nemocnice budou moci nakoupit například moderní zdravotnickou techniku od českých výrobců nebo odborný trénink českých odborníků. Program ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou otevře Česká rozvojová agentura. Na zdravotnický program plánuje Česko přispět z národního rozpočtu zhruba 200 miliony korun.