Ranní check: Doosan pošle miliardy do Plzně, české firmy nechtějí digitalizovat

Ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka

Ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Dobré ráno! Je 135. den v roce, svátek má Bonifác. V tento den v roce 1948 vznikl stát Izrael.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

✅ KHNP vytáhla žolíka. Turbínu zadá českému Doosanu, do kterého korejská matka nalije miliardy

Jihokorejský holding Doosan, světový výrobce parních turbín, chystá investice do svého plzeňského závodu. V pondělí během Dne česko-korejského průmyslového partnerství oznámil, že do české firmy Doosan Škoda Power předá know-how na výrobu generátorů a také plynových turbín pro vodíkové elektrárny. K tomu zástupci Doosanu potvrdili i dřívější spekulace, že plzeňská Škoda bude potenciálním dodavatelem turbíny pro nový dukovanský blok. Ve spolupráci s uchazečem o jaderný tendr Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se tím jihokorejské společnosti snaží zvýšit šance na získání největší zakázky v novodobé české historii. 

✅ Majitel Trenýrkárny vstoupil do zkrachovalé značky Pietro Filipi, už připravil první kolekci

Značka Pietro Filipi, která se v roce 2021 dostala do konkurzu, má nového majitele. Od investiční skupiny Natland podnikatele Tomáše Raška ji koupila společnost DaniDarx, pod kterou patří e-shop Trenýrkárna.cz. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě, výši transakce nezveřejnily. Na českém trhu značka Pietro Filipi působila od roku 1993. V roce 2019 v ní zbývající podíl koupila skupina C2H podnikatele Michala Mička. Kvůli omezením v době pandemie covidu-19 ale skupina, do které spadala také firma Kara Trutnov, zkrachovala.

Podívejte se na rozhovor s ředitelem České televize Janem Součkem v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor s generálním ředitelem ČT Janem Součkem pro FLOW • e15

✅ Nejlepším místem k životu v Česku je Praha, skrytá perla ale leží jen kousek od moravské metropole

Do zhruba tříapůltisícových Moravan je to z Brna něco přes sedm kilometrů. Mají tu nejen rybáře a myslivce, ale také volejbal, florbal nebo judo a nabízejí tak mnohem víc než běžné obce v Česku. A jsou také největším překvapením velkého srovnání e15 s názvem Nejlepší místo k životu. V celorepublikovém přehledu skončily na druhé příčce hned za Prahou, absolutním vítězem indexu.

✅ Příští dekáda bude patřit regionům, říká olomoucký developer Richard Morávek

Olomoucký podnikatel Richard Morávek spolu se svými partnery stojí za jedním z nejúspěšnějších českých obchodních center Galerie Šantovka, v hanácké metropoli chystá rezidenční výškovou budovou Šantovka Tower, jejíž územní rozhodnutí dostalo letos v březnu zelenou. Jeho společnost Redstone Real Estate připravuje v Olomouci také stavbu zcela nové čtvrti. Jeho projekty jsou rozkročené od logistiky přes obchod a zábavu až po bydlení. Morávek také začíná expandovat do dalších regionů. Chce stavět v Pardubicích, Ostravě i v severních Čechách. „Víc institucí a společností se bude do regionů stěhovat a my na tento trend reagujeme s předstihem,“ předpovídá Morávek.

✅ „Bod zlomu.“ České firmy odkládají investice do digitalizace

Soukromý sektor často kritizuje státní správu kvůli nedostatečné úrovni digitalizace, nicméně v dobách ekonomického poklesu i firmy tlumí modernizaci svých provozů a odkládají investice do inovací. Loni v Česku také víc než trojnásobně vzrostl podíl firem, které při svém fungování využívají umělou inteligenci. Vychází to z reportu Digitalizace podniků společnosti Asseco Solutions, který má redakce e15 k dispozici.         

Stane se dnes:

  • Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding oznámí výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí svého finančního roku
  • Začíná 77. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes
  • Institut ZEW oznámí vývoj indexu důvěry v německou ekonomiku za květen
  • Prezident Petr Pavel se sejde s kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu, výzkum a inovace Markem Ženíškem