Nejlepším místem k životu v Česku je Praha, skrytá perla ale leží jen kousek od moravské metropole

Moravany u Brna

Moravany u Brna Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

Moravany u Brna
Moravany u Brna
Moravany u Brna
Moravany u Brna
Moravany u Brna
10
Fotogalerie

Do zhruba tříapůltisícových Moravan je to z Brna něco přes sedm kilometrů. Mají tu nejen rybáře a myslivce, ale také volejbal, florbal nebo judo a nabízejí tak mnohem víc než běžné obce v Česku. A jsou také největším překvapením velkého srovnání e15 s názvem Nejlepší místo k životu. V celorepublikovém přehledu skončily na druhé příčce hned za Prahou, absolutním vítězem indexu.

„Myslím, že naší silnou stránkou je skvělá komunita, která tady žije,“ zdůrazňuje starostka Moravan Helena Kadlečíková. „Jsme mladá obec, mladé rodiny tu tráví s dětmi volný čas, což přináší život do všech aspektů obce.“

Slova starostky dokládají i datové údaje z indexu. Občanská angažovanost se skóre 6,72 je lepší než v sousedním Brně a demograficky jde opravdu o jednu z nejmladších obcí v zemi. Opět indexem řečeno má Brno 4,05 a Moravany 7,12. Bodují i v bezpečnosti, úrovni vzdělanosti a v dalších zkoumaných aspektech. Z nízkého věkového průměru vyplývá i jedna slabá stránka. „Je to nedostatek kapacity v mateřské a základní škole,“ říká starostka obce. Rodiče situaci řeší dojížděním do Brna. Pokud nenarazí na dopravní komplikace, v centru jsou za 15 minut.

Podrobný žebříček je založený na veřejně přístupných datech, která shromažďuje například Český statistický úřad, ministerstvo vnitra a další tuzemské instituce. Včetně ukazatelů, které se podílely na umístění daných vesnic a měst, vychází dnes v květnovém vydání e15 magazínu, kompletní seznam obcí je pak k dispozici na stránkách e15.cz. Index složili datoví specialisté na základě 16 indikátorů rozdělených do osmi hodnoticích kategorií. Rozsah indexu je 1 až 10, přičemž platí, že čím vyšší je číslo indexu, tím je na tom obec v té které oblasti lépe.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!