České firmy mění přístup k modernizaci nových i starých budov po celém světě | e15.cz

České firmy mění přístup k modernizaci nových i starých budov po celém světě

Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kancelářský prostor se v posledních letech rychle mění a klade důraz na flexibilitu. Zdravé pracovní prostředí, vhodné osvětlení, akustika nebo produktivita v minulosti nebyly v českých kancelářích důležitými tématy. V nových projektech se na obojí již poměrně běžně myslí, starší budovy ale také musí držet krok s dobou. Svá řešení nabízí Spaceti nebo MicroOffice, původem české firmy zabývající se nástroji chytré spolupráce a flexibilního pracoviště. Obě společnosti jsou zárověň partnery v soutěži CBRE Zasedačka roku.

Rozmach technologií mění sídla společností a interakci lidí v budově k nepoznání. Moderní kancelářské komplexy se neobejdou bez chytrých řešení a aplikací. Digitalizovat lze mnohé, od navigace po budově přes monitorování obsazenosti zasedaček až po chytré parkování. To vše pak vede k větší efektivitě zaměstnanců a optimalizaci provozních nákladů.

Chytré technologie a různé aplikace se stávají běžným komplementem k nově vznikajícím budovám. „Velká část firem sídlí ve starších budovách. Majitel deset let staré budovy ale nemůže vždy provést kompletní přestavbu, aby ji dostal na úroveň nově postavených moderních staveb. Potřebuje ale, aby stávající nájemci právě do těchto moderních budov, při jejichž stavbě se s moderními technologiemi počítalo, neodcházeli,“ říká šéf Spaceti Max Verteletskyi.

Podobně je tomu i s akustikou. Ačkoliv má velký vliv na soustředění, celkovou pohodu a potažmo i výkonnost zaměstnanců, v minulosti se akustickými úpravami interiérů počítalo jen zřídka.

 „Český trh je o několik let pozadu. Když vzniká nový projekt, tak všichni vědí, že se musí vyřešit ergonomie, bezpečnost a při dostatku financí i design. Akustická opatření u nás nejsou, na rozdíl od západní Evropy, standardem,“ řekl Jan Kaňka z MicroOffice. „Snažíme se firmám vysvětlit, že mají na akustiku myslet stejně jako na vzduchotechniku, osvětlení a nábytek,“ dodal.

Digitalizaci a sběr dat je ale možné zavést i ve starší budově. A není to ani tak složité, jak se na první pohled může zdát.  Zásahy do stavby mohou být nákladné a mnohdy se majiteli budovy ani nemusí vyplatit. „Spaceti nabízí relativně jednoduché řešení, jak implementovat nové technologie i do již postavených budov. Nevyžaduje přitom žádné složité stavební úpravy. Nabízíme systém založený na bezdrátových senzorech, který z obyčejné budovy udělá moderní během několik hodin,“ dodal Verteletskyi.

Spaceti své řešení nazvala podle designu senzorů Smart Stone. Nenápadné „chytré kameny“ dokážou sbírat data a analyzovat obsazenost kanceláří a parkovišť, měřit teplotu vzduchu nebo hladinu oxidu uhličitého či navigovat zaměstnance po budově.

Ani prvky zdravého pracovního prostředí, například již zmíněná akustika, nemusí být doménou jen nových budov. Ideální samozřejmě je, když se s ní počítá hned od začátku projektu. Firmy ale často zjistí, že akustika prostoru zaměstnancům nevyhovuje až po přestěhování personálu. Efektivní úpravy se ovšem dají udělat i dodatečně a zpětně. „Výhoda akustických řešení je, že se nejedná o dramatické zásahy do stavby,“ uvedl Kaňka. Velké zlepšení mohou přinést například akustické panely, které se do interiéru poměrně jednoduše nainstalují.

Při problémech s nedostatkem soukromí při jednáních nebo telefonátech, případně i nedostatkem zasedaček, může být snadným řešením MicroOffice. Různě rozměrné mikrokanceláře je možné podle potřeb firmy zakomponovat do prostoru. MicroOffice je zvukotěsná, takže nabízí klid zaměstnancům pracujících uvnitř, a ti naopak nebudou vyrušovat kolegy v prostoru kolem této mobilní zasedačky.

Jejich využití se přitom nemusí omezovat na kanceláře, dobrou službu mohou prokázat i na letištích a dalších veřejných místech.

Nejčtenější

Newslettery