Hanácká kasárna v Olomouci jsou na prodej | e15.cz

Hanácká kasárna v Olomouci jsou na prodej, stát za ně chce více než čtvrt miliardy

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Stát chystá historicky svůj největší prodej nemovitosti na území Moravy. Památkově chráněný areál Hanáckých kasáren v centru Olomouce, který byl vybudován okolo roku 1840, nabídne v elektronické aukci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Minimální cena je 262 milionů korun.

„Objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, jsme převzali na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Vláda pak v uplynulém roce schválila i jeho prodej,“ řekla deníku E15 šéfka úřadu Kateřina Arajmu.

Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství. Kasárna jsou podle Arajmu v dobrém technickém stavu i díky vybudovanému podzemnímu tunelu, který vede okolo jižního průčelí objektu a zajišťuje dostatečné větrání i jeho podzemní části.

Elektronická aukce začne 1. září v 10 hodin, zájemci musí složit kauci 27 milionů korun.  „Olomouc se nám ze všech regionů osvědčila nejvíc – žije zde hodně bohatých lidí, je zde velká kupní síla a staví se  hodně projektů nejen komerčních, ale také rezidenčních. Prodej takto rozsáhlého komplexu umístěného v centru města proto vnímáme jako vhodnou příležitost pro následný redevelopment,“ komentoval partner poradenské firmy Knight Frank David Sajner. 

Ještě větší aukce se uskuteční 14. září. Stát bude prodávat Palác Broadway v centru Prahy. Komlex ze třicátých let 20. století patří k největším funkcionalistickým stavbám v jádru hlavního města.

Minimální cena je vůbec nejvyšší od vzniku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v roce 2002. Je stanovena na jednu miliardu a 50 milionů korun.

„Jedná se o nejlukrativnější majetek v našem portfoliu, půjde o jedinečnou investiční příležitost. Palác Broadway jsme získali v roce 2016 od tehdejší Správy železniční dopravní cesty,“ uvedla Kateřina Arajmu s tím, že nový majitel Paláce Broadway však bude muset počítat se značnými investicemi.

Palác Broadway leží mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná. Tvoří ho tři propojené trakty, ve kterých jsou kromě divadla i obchody, restaurace a kanceláře. Celkem je v komplexu podle dokumentů na webu ÚZSVM 5375 metrů čtverečních kancelářských ploch a přes tři tisíce metrů čtverečních obchodních ploch, včetně plochy využívané divadlem.

Objekt vznikl v letech 1936 až 1938 jako Palác Sevastopol, jehož autory byli architekti Bohumír Kozák a Antonín Černý. Budova nejprve sloužila pro potřeby italských spořitelen a v části komplexu se nacházely i byty. V suterénu vzniklo už v roce 1938 kino, jehož prostory teď využívá muzikálové Divadlo Broadway. Po roce 1980 byla budova upravena k administrativním účelům.

Nejčtenější

Newslettery