Vítek se dohodl s Mladou frontou na provozním úvěru | E15.cz

Vítkova CPI poskytne Mladé frontě úvěr 45 milionů. Chce ji převzít

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Vydavatelství Mladá fronta, pod které spadá například týdeník Euro, se dohodlo na úvěrovém financování se skupinou CPI Property Group Radovana Vítka. CPI jí poskytne úvěrový rámec 45 milionů korun, který se bude čerpat postupně. Realitní skupina chce Mladou frontu v rámci insolvenčního řízení převzít. Firmy to uvedly ve společné zprávě.

Finance od skupiny CPI pomohou Mladé frontě, kterou vlastní František Savov, pokračovat v rozvoji dosavadních aktivit a naplnit podnikatelský plán. Ten pro letošek počítá s mírným ziskem.

Jeden z nejbohatších Čechů s nabídkou na úvěrování předčil skupinu Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada, uvedl již dříve web E15.

„Nabídku provozního financování jsme společnosti Mladá fronta učinili proto, že jsme přesvědčeni o perspektivnosti celého vydavatelství. Věříme, že značka s více než 75letou tradicí, která zaměstnává zkušené odborníky, je dobrou investicí. V rámci následných kroků v insolvenčním řízení máme zájem ucházet se o převzetí vydavatelství a o pokračování v jeho aktivitách,“ uvedl výkonný ředitel CPI Property Group Zdeněk Havelka.

Vydavatelství Mladá fronta má několik divizí od dětských titulů přes ekonomická periodika až po odborné medicínské tituly. Součástí je i divize Knihy, která je nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Všechny aktivity Mladé fronty jsou podle Havelky zajímavé a doplňují se. Tituly zaměřené na ekonomiku a byznys pro nás mohou být například odbornou platformou přinášející synergie pro realitní aktivity CPI.

„Naší prioritou je zachovat chod společnosti, udržet pracovní místa a ani na den nepřerušit vydávání našich médií. Rychlá a férová dohoda s CPI Property Group k tomu samozřejmě významně přispěla,“ dodal generální ředitel Mladé fronty Jan Mašek.

Mladá fronta se dostala pod tlak poté, co úvěrující banka v důsledku insolvenčního řízení předčasně ukončila smlouvu a vyzvala k uhrazení provozního úvěru. Představenstvo společnosti požádalo o ochranu před věřiteli a management zahájil proces krizového řízení, jehož cílem je dosáhnout reorganizace při zachování provozu společnosti a pracovních míst.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala v listopadu 2019 pražská společnost Bazcom. Mladá fronta ho považuje za šikanózní. Vydavatelství se podle Maška stalo obětí obchodní války podnikatelských skupin. Bazcom později svůj návrh vzal zpět, objevil se ale nový, podaný firmou Bizpoint. S pohledávkami se v něm zatím přihlásily společnosti Bizpoint a Bohemia Silver. V součtu po Mladé frontě požadují téměř šestnáct milionů korun. Za insolvenčními návrhy podle Savova stojí skupina Czechoslovak Group. Ta se vedle CPI rovněž ucházela o úvěrové financování vydavatelství.

Vlajkovou lodí vydavatelství je týdeník Euro a portál Euro.cz. Spolu s týdeníkem Euro vychází také Top speciály, lifestylové magazíny Esence a Hipster. Divize Online provozuje ekonomický web Finance.cz a dalších dvanáct specializovaných on-line titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 titulů.

CPI Property Group patří k nejvýznamnějším realitním skupinám zaměřujícím se na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména v regionu střední a východní Evropy a Německu. Většinovým akcionářem skupiny, jež spravuje aktiva v celkové hodnotě osm miliard eur, je realitní investor Radovan Vítek. Sídlo má v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze.

Autor: ČTK, vaj