Startup umí poznat poruchy strojů podle zvuku. Z Bruselu získá desítky milionů korun

Pavel Konečný, spoluzakladatel společnosti Neuron soundware

Pavel Konečný, spoluzakladatel společnosti Neuron soundware Zdroj: Michaela Szkanderová

Pavel Konečný, spoluzakladatel společnosti Neuron soundware
2
Fotogalerie

Dříve podle zvuků dokázali poruchu zařízení identifikovat jen ti nejostřílenější experti, kteří s jedním typem stroje pracovali desítky let. Český startup Neuron Soundware usiluje o to, aby takovou diagnostiku mohla využívat každá firma. Nyní na to získal podporu od Evropské unie, která mu posílá desítky milionů korun.

Neuron Soundware využívá umělou inteligenci k rozpoznání možných poruch podle zvuků průmyslových strojů. Mohou to být větrné elektrárny, obří jeřáby, obráběcí stroje nebo třeba 3D tiskárny. Systém se umí přizpůsobit konkrétnímu zařízení. Startup přitom sestavuje software, který detekuje poruchu, ale také vyrábí hardware, jenž poskytuje výpočetní výkon pro práci umělé inteligence. 

V posledních letech se musel podnik vypořádat se systémovými problémy, velkou ranou pro něj byla pandemie a s ní spojené otřesy v průmyslu včetně dodavatelských řetězců. 

„Museli jsme se přizpůsobit covidu, museli jsme přepracovat hardware, protože jsme jej nedokázali vyrobit. Řada startupů na krizi reaguje až dnes, my jsme si tím prošli před rokem a půl,“ vysvětluje pro E15 zakladatel společnosti Pavel Konečný. „Byl to takový kaskádový efekt, čipy, které jsme používali na přenos dat, najednou začaly automobilky používat na řízení okýnek, tím pádem jsme museli upravit hardware, abychom ho mohli vyrábět,“ popisuje.

Evropská unie teď prostřednictvím programu European Innovation Council (EIC) posílá do Neuron Soundware sedm milionů eur, zhruba 163 milionů korun. Částka bude rozdělená na dvě poloviny, první získává český startup v podobě grantu. EIC má celkově na podporu průlomových technologií deset miliard eur, o jejichž rozdělení rozhoduje rada složená ze zkušených lidí z byznysu.

V minulosti v tomto programu uspěla pouze česká firma Miwa Technologies zaměřená na bezobalovou distribucí potravin, celkově se do užšího výběru za dva roky existence dostalo 29 projektů z Česka.

Pro obdržení druhé poloviny musí firma českých inženýrů sehnat soukromého investora. Další milion eur získala z výzvy Technologické agentury České republiky (TAČR). Pokud by se jí podařilo získat investora, který by přihodil další tři miliony eur, celkově by ve výsledku v blízké době mohl Neuron Soundware získat na další rozvoj přibližně deset milionů eur, tedy čtvrt miliardy korun. 

„Neuron Soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení firem v průmyslu,“ říká Martin Kešner z J&T Ventures. Kešner zároveň založil soutěž Nápad roku, ve které český startup v roce 2016 zvítězil. 

Neuron Soundware už v minulosti získal na tuzemské poměry slušné investice kolem 200 milionů korun od fondu Inven Capital, který investuje peníze společnosti ČEZ, a od J&T Ventures. Startup nicméně kvůli otřesům v průmyslu a složitosti zavedení služby vyhlíží nový start.

„Ultimátním cílem je předpovídat poruchu, její typ a přes strojový kód naučit algoritmus odhadovat, za jak dlouho porucha nastane. K tomu ale zatím nemáme dostatečné množství dat,“ nastiňuje Konečný.

České startupy, které se zaměřují na výrobu hardwaru, mají podle něho výrazně složitější pozici než firmy poskytující řešení na základě softwaru. „Fandím všem, kteří dělají s hardwarem, nemají to jednoduché. Proto si třeba Hardwario muselo zvolit cestu upsání akcií na burze Start. Mají skvělé řešení i hodně zákazníků, ale v době, kdy se množily zprávy o nedostatku čipů, je nálada mezi investory příliš riziková,“ myslí si Konečný.