Twitter se vydává opačným směrem než Facebook, zakáže politickou reklamu

Twitter

Twitter Zdroj: Reuters

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey.
Šéf Twitteru Jack Dorsey
Mark Zuckerberg při výslechu v Kongresu
Mark Zuckerberg při výslechu v Kongresu
Mark Zuckerberg při slyšení v americkém Kongresu
7
Fotogalerie

Mikroblogovací služba Twitter zakáže politickou reklamu, oznámil zakladatel sítě Jack Dorsey. Rozhodnutí je v ostrém kontrastu s postoji Facebooku. Jeho šéf Mark Zuckerberg obhajuje ponechání politické reklamy na své sítí a odvolává se při tom na svobodu projevu.

„Věříme, že zásah politických zpráv by měl být zasloužený a ne zaplacený,“ poznamenal šéf Twitteru, když ve středu oznámil konec politických kampaní na své síti. Dorsey tvrdí, že sofistikované nástroje, které placená reklama nabízí, přináší u politických sdělení příliš velké riziko zneužití. Nová opatření mají vstoupit v platnost 22. listopadu.

Naopak na Facebooku placené politické kampaně zůstávají. Mark Zuckerberg v polovině října obhajoval toto rozhodnutí během svého vystoupení na univerzitě v americkém Georgetown. Podle něj není správné, aby soukromá společnost v demokracii cenzurovala politiky či média.

Společnost nebude provádět ani ověřování faktů v kampaních. Avšak přistoupí alespoň k přísnějšímu ověřování totožnosti jejich zadavatelů a zaměří se na likvidaci falešných profilů. Úplný zákaz by prý znevýhodnil lokální politiky a malé zájmové skupiny oproti zavedeným politikům.

S tímto tvrzením souhlasí český marketingový expert Jakub Horák: ,,Twitterový účet prezidenta Trumpa bude dál šířit jeho politické názory, zatímco neznámý kandidát, kterého sleduje málo lidí, nebude moci své názory prezentovat prostřednictvím reklamy (…) Klíčové je mazat falešné účty.“

Prohlášení zakladatele sociální sítě Facebook se neobešlo bez negativních komentářů. The New York Times píší, že kritiku si Zuckerberg vysloužil od politiků i vlastních zaměstnanců, kteří sepsali otevřený dopis. Například demokratická kandidátka do příštích amerických prezidentských voleb a senátorka Elizabeth Warrenová reagovala na zprávu vytvořením placeného příspěvku na Facebooku s falešnými fakty o Zuckerbergovi.

Sociální sítě se staly terčem kritiky ohledně politických kampaní zejména od roku 2015 po propuknutí kauzy zneužití osobních dat uživatelů Facebooku britskou poradenskou firmou Cambridge Analytica. Tento týden Facebook stáhl odvolání proti rozhodnutí britského úřadu pro ochranu osobních údajů a zaplatí pokutu 500 tisíc liber za to, že nezabránil zneužití dat z osobních profilů.