Uber vstupuje na trh práce. Chce nabízet zakázkové pracovníky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Uber vstupuje na trh práce. Chce nabízet zakázkové pracovníky

sou

Pracovní trh by se mohl brzy výrazně proměnit. Alternativní taxislužba Uber oznámila, že spustí aplikaci, v níž si domácnosti nebo firmy budou moci najmout nezávislého dodavatele služeb na vykonání jednorázové či krátkodobé práce. Ve světě je tato forma pracovního vztahu známa jako gig ekonomika, v Česku, kde pro tento výraz zatím neexistuje ustálený ekvivalent, bývá někdy označována jako zakázková nebo kontraktorová ekonomika.

Aplikace se spustí nejprve v Chicagu, kde již byla zhruba rok testována. Pracovníkům umožní hledat nabídky zakázek podle výše odměny, požadovaných schopností a adresy, kde se má práce vykonat. Výhodou aplikace je, že pracovníci budou moci zadat svou pracovní dobu, kterou klienti uvidí.

Aplikace je jedním ze způsobu, kterým chce firma diverzifikovat své služby a přesvědčit investory, že v budoucnu dokáže být zisková. Uber už nabízí například rozvoz jídla nebo nákladovou přepravu.

Legalizace alternativních taxi se přiblížila, snahy na jejich omezení neprošly

Podle webu CNBC ale firma tímto krokem může reagovat i na kritiku, že se ke svým pracovníkům chová nedůstojně. Uberu se totiž vyčítá, že s pracovníky uzavírá místo pracovních smlouvy na plný úvazek spíše kontrakty, a ti kvůli tomu přicházejí o řadu benefitů. V rámci nové platformy se Uber rozhodl uzavřít několik partnerství s pracovními agenturami, které mu pomohou nejen vyplácet mzdy, ale poskytovat právě i benefity, jako jsou například vzdělávací kurzy.

Uberu, který působí v 785 městech, se dlouhodobě nedaří vymanit ze ztráty. Nyní navíc přichází o důvěru investorů, když mu za poslední tři měsíce klesly ceny akcií o 35 procent, a jeho hodnota se tak smrskla ze 76 na 49 miliard korun.

Uber míří do vzduchu. V New Yorku nabídne přepravu vrtulníkem
Waymo v Arizoně otevírá své autonomní taxíky široké veřejnosti. Má ale malou flotilu

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!