ZOH 2018 - Zlaťáky za zlato | E15.cz

Zlaťáky za zlato. Čtěte, čím vším si vydělávají úspěšní sportovci

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Profesionální kariéra sportovce je snem tisíců chlapců i dívek po celém Česku, obraz hvězdy, která má po ukončení kariéry miliony na kontě, je však mnohdy mylný. Léta neustálé přípravy, cestování přes celou planetu a několikačlenný tým trenérů a fyzioterapeutů si vyžadují roční finanční náklady ve výši milionů. K jejich pokrytí existují v podstatě tři cesty: peníze od svazů, zisky z vyhraných soutěží a odměna od sponzorů.

„Právě z peněz od sponzorů mají sportovci šanci si vydělat na svůj sportovní důchod,“ říká Jakub Dlouhý ze sportovní marketingové agentury Concept One. „Příjmy od sponzorů jsou tedy jakousi jedinou odměnou sportovce, zatímco příjmy od svazů jsou většinou určeny na jejich sportovní přípravu a činnost,“ dodává Dlouhý.

Přesto se podpora sportu vyvíjí. Zatímco dříve nebyl pro firmy problém uzavírat kontrakty na čtyřletý olympijský cyklus, nyní preferují kratší kampaně. Firmy si rovněž stále více cení, pokud sportovec projevuje vlastní aktivitu, zejména na sociálních sítích. Například biatlonistka Gabriela Koukalová má na Facebooku přes 200 tisíc fanoušků, aktivní je i na Instagramu, kde ji sleduje 120 tisíc lidí.


Vše o olympijských hrách čtěte zde >>>


Pro sponzory to znamená publicitu navíc. „Sportovec je takovým specifickým infl uencerem, podobně jako jsou nyní youtubeři,“ doplňuje Dlouhý. Co však v průběhu dekád zůstává stejné, je vliv olympijské medaile na jméno a marketingovou hodnotu sportovce.

„První olympijská medaile je obrovským zlomem ve sportovním životě. Sportovec s olympijskou medailí má v tu ránu na trhu několikanásobně vyšší cenu,“ vysvětluje Tibor Alföldi z Českého olympijského výboru. Stále ale podle něj hraje zásadní roli šikovnost sportovce, jak potenciál využije. Oproti běžným pohárům a turnajům je však financování účasti na olympijských hrách odlišné. Prostředky putují přímo ze státních zdrojů, finance od sponzorů využívá Český olympijský výbor především na zajištění souvisejících aktivit.

Program hokejového turnaje najdete zde >>>

Jak lze vytěžit olympijský úspěch? Prohlédněte si příběhy sportovců ve fotogalerii.

Světem v posledních měsících hýbou také kryptoměny. Vše o nich najdete zde >>>

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu >>>

Jak na bitcoin? Přehled základních informací o nejrozšířenější digitální měně čtěte tady >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah