Jak dlouho trvá zařídit hypotéku? | E15.cz

Hypotéku lze zařídit do měsíce, nastěhování ale může zpozdit zápis do katastru

sou

Schvalování hypotéky může čekání na vlastní bydlení velmi znepříjemnit, mnohdy totiž papírování trvá i měsíce. V průměru se ale délka vyřizování pohybuje kolem jednoho měsíce.

Před žádostí o hypotéku může hodně času zabrat i samotná rešerše a průzkum trhu. Délka a poctivost je individuální, přičemž někomu postačí i zprostředkované informace od makléře. Jakmile si klient vybere produkt na hypotečním trhu, přichází tolik neoblíbené papírování.

Průměrná délka vyřízení hypotečního úvěru se pohybuje mezi třemi až šesti týdny. U hypotéky, pomocí níž klient kupuje už hotovou nemovitost, by vyřizování nemělo trvat déle než jeden měsíc, aspoň pokud je klient schopný dodat veškeré potřebné doklady včas. U složitějších záměrů se může doba schvalovacího procesu prodloužit.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet?

Magazín E15 Chceš bydlet?

Jak dlouho trvá vyřizování hypotéky?

Vyřizování hypotéky lze rozdělit do několika kroků. Na začátku musí klient odevzdat žádost o hypoteční úvěr a další potřebné dokumenty, které banka zkontroluje a do jednoho dne objedná odhadce nemovitostí. Na tento krok by si měl klient vyhradit zhruba týden.

Odhadování ceny nemovitosti může trvat dalších pět dní a následně míří odhad ke schvalovateli, který ho pošle dál (nebo zamítne) zhruba do týdne. Schvalovatel si ale může vyžádat i doplňující informace, což může proces dále pozdržet. Pak stačí už jen podpis klienta, v součtu tak celý proces trvá zhruba čtyři týdny. U většiny hypoték platí, že klient musí dát svoji nemovitost do zástavy a zapsat změnu do katastru a až poté banka pošle peníze na účet klienta.

Tím to ale nekončí – poté je potřeba zapsat změnu vlastnického práva do katastru nemovitostí, což trvá dalších zhruba 40 dní. Zpozdit nastěhování do nového pak může i samotné předání klíčů, prodávající totiž může čekat na připsání kupní ceny na účet.

U refinancování hypotéky lze proces zkrátit. Banky totiž často nevyžadují nový odhad, aspoň pokud ten původní není starší osmi let, a díky známé úvěrové historii klienta by měly být rychlejší i v samotném schvalování hypotéky.

Autor: sou
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!